E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Pesë fakte të çuditshme rreth ëndrrave

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Ëndrrat janë pjesë e veçantë e jetës tonë. Pothuajse çdo natë ne shohim nga një ëndërr. Shumicën e ëndrrave i harrojmë brenda 10 minutave, dhe nuk na kujtohen më. Sa më shumë që i kushtojmë vëmendje ëndrrave aq më shumë i mbajmë mend ato. Kur janë të këqija na shqetësojnë jo pak. Por ekspertët thonë se nuk duhet të mërzitemi.

  1. Ëndrrat e këqija nuk kanë asgjë për t’u frikësuar

Askujt nuk i pëlqen një ëndërr e keqe. Por edhe ato i shërbejnë një qëllimi. Një studim tregon se ato na përgatisin për të përballuar më mirë frikërat tona në jetën reale. Një grupi të ri pjesëmarrësish iu tregua një seri imazhesh shqetësuese, si fotografi të sulmeve terroriste.

Sa më shumë frikë të kishin përjetuar gjatë gjumit të tyre të mëhershëm,aq më pak frikë kishin ndjerë kur kishin parë këto imazhe. Si duket frika nga ëndrra, kishte frenuar reagimet e tyre plot frikë kur janë zgjuar.

  1. Ju mund të kontrolloni ëndrrat që shihni

Gjatë një të shtuquajture “ëndërr me sy hapur”, ëndërruesi e kupton se është duke parë

Një ëndërr dhe mund të kontrollojë atë që ndodh. Një studim nga Universiteti i Adelaidës në Australi, që hulumtoi disa teknika të mundshme zbuloi se njëra ishte efektive.

Kur përdorej 5 minuta menjëherë para se të binte në gjumë, teknika “MILD” (induksioni mnemonik i ëndrrave të para në gjendje të kthjellët) funksiononte në 4 për qind të kohës. Gjithçka ka të bëjë me përsëritjen me vete të frazës:”Herën tjetër kur do të ëndërroj, do të kuptoj se po ëndërroj”.

  1. Njerëzit që nuk mendojnë se mund të ëndërrojnë më

Deficiti i aktivizimit automatik është një gjendje e shkaktuar nga dëmtimi i ganglioneve bazale, në të cilën njerëzit raportojnë jo vetëm që nuk kanë asnjë mendim në kokë, por kanë humbur të gjithë vetë-motivimin. Atyre u duhet thënë nga kujdestarët që të bëjnë gjithçka, nga larja e dhëmbëve deri tek ngrënia.

Por edhe pse mendja e tyre është e zbrazët gjatë kohës që janë zgjuar, një studim i botuar nga një ekip në Francë, tregon se disa prej tyre ende ëndërrojnë. Ky grup kishte shumë më pak të ngjarë të përjetonte ëndrra të fazës REM sesa njerëzit e shëndetshëm, dhe ëndrrat që ata shikonin nuk kishin kompleksitetin dhe emocionet që i karakterizojnë ëndrrat e zakonshme.

Thjeshtësia e ëndrrave të këtyre pacientëve, mbështet teorinë e ëndërrimit “nga poshtë-lart” -pra që ëndrrat fillojnë nga aktiviteti në trurin e trurit, që ndiqet më pas nga hyrja kortikale, e cila lejon përvoja komplekse emocionale dhe ndijore.

  1. Disa ilaçe mund t’ju bëjnëtë “ëndërroni” gjatë kohës që jeni zgjuar

Droga psikedelike DMT, prodhon në tru dukuri që janë të njëjta me ato që shfaqen gjatë ëndërrimit. Një studim zbuloi se krahasuar me pjesëmarrësit që kishin marrë një placebo, grupi që mori këto lloj drogash kishin shumë më pak aktivitet të valës alfa (ritmi elektrik dominues në tru kur jemi zgjuar), dhe tregoi gjithashtu një rritje të valëve theta, të cilat shoqërohen me gjendjen e të ëndërruarit.

“Nga valët e ndryshuara të trurit dhe raportet e pjesëmarrësve në eksperiment, është e qartë se këta njerëz janë zhytur tërësisht në përvojën e tyre”- thotë studiuesi kryesor, Kristofer Timerman i Kolegjit Mbretëror të Londrës. “Është të ëndërrosh, por me sytë hapur”- shton ai.

  1. Ëndrrat u marrin jetën disa njerëzve

Për disa njerëz, ëndrrat e tyre më sy hapur janë aq të gjalla, saqë “jeta reale” kalon në plan të dytë. Siç e shpjegon një i sëmurë me sindromën Maladaptive Daydreaming (MD) “Keqvendosjen e Ëndërrimit më sy hapur”:”Unë jam i kujdesshëm dhe kontrolloj veprimet e mia në publik. Prandaj nuk është e qartë kur mendja ime zhytet vazhdimisht në këto histori dhe unë përhumbem në to”.

Studiuesit thonë se në vitet e fundit është bërë gradualisht e qartë se këto lloj ëndrrash, mund të evoluojnë në një sjellje ekstreme dhe jo adaptuese, deri në pikën kur ajo kthehet në një gjendje klinikisht serioze, që mund të jetë kërcënuese për jetën e personit.

Burimi i lajmit: https://digest.bps.org.uk/2020/11/04/five-strange-facts-about-dreams/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...