E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Përvjetori i FRESSH/ Braçe bëhet nostalgjik, publikon fotot e para 28 viteve

Në kuadër të 28-vjetorit të themelimit të FRESSH, zv.kryeministri Braçe ka publikuar disa foto nga koha e krijimit të saj.

Në fotot e publikuara në Instagram, krah tij duken edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, presidenti Ilir Meta dhe ish-kryeministri Fatos Nano. Braçe thotë se prej datës 15 janar 1992 vendosi të jetojë si i majtë, teksa thekson se në ato kohë nuk lejohej të zgjidhje majtas.

Postimi i plotë:

#15JANAR
PREJ ASAJ DITE,
NJE JETE E JETUAR SI I MAJTE!

Sot eshte thjesht zgjedhje,
por ne #15JANAR1992 nuk ishte e tille, nuk lejohej te zgjidhje majtas.

Habi ëëëë?
E vertete eshte-ishte vendosur pluralizmi, liria e te menduarit,
te shprehurit, liria e zgjedhjes,
por jo majtas;
Nuk ishte bullizem, ishte lufte!

Ndaj, zgjedhja per te qene #eurosocialist, i ri dhe i majte,
nuk ishte perpjekje per nje tjeter organizate partie,
por nje akt lirie ne demokraci!

Une i jam shume mirenjohes cdo djali e vajze qe ishte pjese ate dite e para saj deri ne 15 janar, me pas patjeter;
I jam mirenjohes cdo burri e gruaje ne Partine Socialiste qe hapi dyert dhe u kujdes per secilin nder ne duke nisur nga Fatos Nano e Servet Pellumbi, Namik Dokle e Luan Hajdaraga, Sabit Brokaj e Ethem Ruka, Maqo Lakrori, Ermelinda Meksi e Arta Dade etj,
posacerisht, mirenjohes per disa burra qe ishin edhe me prane, marre perdite me organizimin tone,
Halil Lalaj, Ndre Legisi dhe Musa Ulqini.
Pa ta do ishte e veshtire per te gjithe,
nga Pandi, Iliri, Zela, Luzhi e deri tek cdonjeri qe beri zgjedhjen e forte ne 15 janar 1992, nje akt i ndershem lirie!

I jam pafund mirenjohes familjeve te cdo djali e vajze qe per shkak te zgjedhjes se femijeve te tyre,
u perndoq sic Hitleri perndoqi hebrenjte, nga i njejti fashist qe ben edhe sot te njejten gjueti!

Fotot;
1. Eshte e rendesishme ta nisesh me fitore; diku mes Beratit, Kucoves, Ures e Lushnjes, pas mitingut elektoral te zgjedhjeve te para lokale te fituara prej PS.

  1. Ne nje dite si kjo, 15JANAR me nje mikprites te lindur, aq prane cdo te riu ne PS, Fatos Nanon.
  2. Nje ure drejt evropes per te majten shqiptare, atekohe kur Fressh priste e kominikonte edhe me Partine Socialiste Evropiane.
  3. Ne te parin e te fundit akt te paster besimi kur Partia Socialiste pranoi ne sistem maxhoritar nje liste me te rinj eurosocialiste te cilet i kandidoi per deputete ne zona njeemerore;
    Une njeri nder ta!

Une e nisa keshtu dhe me #15JANAR
#MIRENJOHES

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...