E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Personi më i vjetër në botë feston ditëlindjen e 119-të

Personi më i vjetër në botë ka festuar ditëlindjen e saj të 119-të në Japoni, duke thënë se është e vendosur të zgjasë rekordin edhe me një vit.

Kane Tanaka, e cila ka dobësi për pijet e gazuara dhe çokollatën, shënoi momentin historik të dielën me stafin në shtëpinë e të moshuarve ku ajo jeton në prefekturën Fukuoka, Japonia jugperëndimore.

Libri i Rekordeve Guinness njohu statusin e Tanakës në mars 2019, kur ajo ishte 116 vjeç; ajo vazhdoi të arrijë një rekord të moshës japoneze të të gjitha kohërave kur arriti 117 vjeç e 261 ditë në shtator 2020.

E lindur në vitin 1903 – viti kur vëllezërit Wright bënë fluturimin e tyre të parë me motor dhe u mbajt Tour de France i parë – Tanaka ka jetuar gjatë pesë mbretërimeve perandorake japoneze dhe ka vendosur synimet e saj në arritjen e ditëlindjes së saj të 120-të, citoi agjencia e lajmeve Kyodo anëtarët e familjes.

Në një vlerësim të lëshuar në shtator përpara Ditës vjetore të Respektit për të Moshuarit, Mnistria e Shëndetësisë tha se një rekord prej 86,510 njerëz ishin të moshës 100 vjeç e lart, një rritje prej 6.060 nga viti i kaluar.

Gratë përbëjnë shumicën dërrmuese të 100-vjeçarëve, me burrat që përbëjnë pak më shumë se 10.000, tha ministria.

Kur sondazhi vjetor u krye për herë të parë në 1963, Japonia kishte vetëm 153; 100-vjeçarë, por numri ishte rritur në mbi 10.000 deri në vitin 1998.

Jetëgjatësia në Japoni, një nga shoqëritë me plakjen më të shpejtë në tokë, është gjithashtu në një rekord të lartë, në 87.74 për gratë dhe 81.64 për burrat.

Megjithatë, numri i të rinjve po zvogëlohet, mes përpjekjeve të dështuara për të rritur shkallën e ulët të lindjeve në vend.

Njëzet vjeçarët përbëjnë më pak se 1% të popullsisë së vendit për 12 vitet e fundit, tha transmetuesi publik NHK.

Kur Tanaka u bë personi më i vjetër në histori në Japoni, ajo festoi me një shishe Coca-Cola – pijen e saj të preferuar – dhe bëri një shenjë paqeje për fotografët.

E shtata nga nëntë vëllezërit e motrat, Tanaka u martua kur ishte 19 vjeç dhe ndihmoi në drejtimin e dyqanit të familjes, pasi burri dhe djali i saj i madh shkuan të luftonin në luftën e dytë kino-japoneze, e cila filloi në 1937.

Nipi 62-vjeçar, Eiji, tha se dëshironte ta uronte personalisht Tanakën sa më shpejt që të ishte e mundur. “Shpresoj që ajo të mbetet e shëndetshme dhe të argëtohet çdo ditë ndërsa rritet”.

Burimi i lajmit: The Guardian. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...