E martë, 29 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Përse është e rëndësishme të marrësh frymë mirë

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Të dish të marrësh frymë mirë i shërben mirëqenies psikofizike. Le të shohim se si te mësojmë frymëmarrjen e duhur dhe pse ndihmon veçanërisht në këto kohë të #unerrineshtepi.

Ankthi, stresi, pagjumësia. E dimë tani: qëndrimi në shtëpi për të luftuar koronavirusin mund të shkaktojë shqetësime psikologjike me kalimin e kohës.

Ndër këshillat e ekspertëve për të na ndihmuar të ndihemi më mirë, përveç leximit, ushtrimit dhe të ngrënit siç duhet, ekziston edhe mundësia për të mësuar, një herë e përgjithmonë, të marrim frymë si duhet.

Pa oksigjen, nuk mund të digjen lëndët ushqyese dhe të kemi energji. Dhe nëse nuk mund të eliminonim dioksidin e karbonit të prodhuar nga proceset e djegies qelizore, ne do të intoksikohemi “, – tha Salvatore Bellofiore, president i grupit të studimit mbi patofiziologjinë e frymëmarrjes të Shoqatës Italiane të Pulmonologjisë.

Shkurt, frymëmarrja i jep ritëm jetës. Dhe kur e bëni me vështirësi, duhet ta rregulloni me kuren e frymëmarrjes.

Duke u ndalur pak më shumë në atë se si thithim dhe nxjerrim ajrin, mund të të ndihmojmë të jetosh më mirë: idealja do të ishte frymëmarrja e thellë diafragmatike, në të cilën rritet kohëzgjatja dhe gjerësia e frymëmarrjes, duke përmirësuar oksigjenimin e indeve.

Lexo edhe :   Tre humbje jete dhe 47 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Për të kuptuar nëse merrni frymë me diafragmën ose në një mënyrë më sipërfaqësore mjafton të vini një dorë në bark dhe një në gjoks: e para duhet të ngrihet gjatë frymëmarjes, e dyta nuk duhet.

Efektet? Përveç kontrollit të ankthit dhe emocioneve negative, frymëmarrja gjithashtu sjell pasoja pozitive në cilësinë e gjumit, përmirëson automatikisht sjelljen dhe lehtëson kontraktimet dhe dhimbjet në shpinë dhe qafë.

Jo vetëm kaq: me më shumë oksigjen të disponueshëm të gjitha indet dhe organet funksionojnë më mirë, nga muskujt në sistemin tretës, nga sistemi imunitar në tru.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Një show si familja Kardashian”, Harry dhe Meghan nënshkruajnë kontratën e majme me Netflix

Princ Harry dhe Meghan Markle priten të nënshkruajnë një kontratë prej 150 milionë dollarësh, për të dokumentuar aktivitet e tyre filantropike dhe të bamirësisë. Duka...

Tre variantet e hapjes së listave

Nga Astrit Patozi Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë...

Debati i parë Trump – Biden

Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, do të debatojnë mbrëmjen e së martës pesë javë përpara zgjedhjeve të...

Zidane largon yllin e radhës nga Real Madrid

Zinedine Zidane duket se do të largojë një tjetër yll nga Los Blancos. Pas largimit të Gareth Bale, flitet edhe për një largim të Luka...

Itali/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi

Prej ditësh tashmë, Italia po përballet me një rritje graduale të rasteve të reja dhe viktimave nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, shteti fqinj...