E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“Përralla e Edit dhe gënjeshtra e Lulit”, Topollaj zbardh skenarin

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...
‘Lufta’ për zgjedhjet tashmë ka filluar, e ndërsa kundërshtarët politikë nuk kursehen me kritika dhe akuza të ashpra ndaj njëri-tjetrit. Fabian Topollaj i Bindjes Demokratike, nuk ia ka lënë mangët Ramës dhe Bashës, duke analizuar tentativat e dy personazheve për triumfin në zgjedhje.
Topollaj e ka nisur shkrimin e tij mjaft sinjifikativ, duke shkruar që në krye të herës: ‘Përralla e Edit dhe gënjeshtra e Lulit’. Ai shkruan me anë të një postimi në Facebook, se janë përrallat e kryeministrit Rama që drafti i Damian Gjuknurit i ka hapur
listat 100%, dhe gënjeshtra e kryedemokratit Basha që anëtarësia e PD do të zgjedhë deputetët e vetë.
1 tetori është afati i vendosur nga Kuvendi i Shqipërisë për të miratuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor, që kanë të bëjnë me hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve parazgjedhore. Komisioni i Ligjeve ditën e hënë do të marrë në shqyrtim të gjitha propozimet që janë bërë deri më tani për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Në draftin e PS, parashikohet që të hapen listat 100%. Ndërsa pragun zgjedhor, PS e propozon të jetë 3% në rang kombëtar.
Statusi
Përralla e Edit dhe Gënjeshtra e Lulit
Përralla e Edit, që drafti i Damianit i ka hapur listat 100%, dhe gënjeshtra e Lulit, që anëtarësia e PD do të zgjedhë deputetët e vet, janë praktikisht e njejta gjë.
Sa mund të ndryshojë lista e kryetarëve nga hileja e herësit për cdo mandat, aq mundet edhe të ndikojnë demokratët për të futur hundët tek lista private e Lulit.
Mund të jetë edhe rastësi, që kanë arritur në të njejtin konkluzion për ta lënë gjithcka ashtu sic ishte, duke bërë gjoja sikur po e rregullojnë. Por në jug nuk e kanë kot atë shprehjen “ngjan, pa bëhet”, e cila vlen për krushqinë, miqësinë, ndoshta edhe per dashurinë.

Përralla e Edit dhe Gënjeshtra e LulitPërralla e Edit, që drafti i Damianit i ka hapur listat 100%, dhe gënjeshtra e…

Publiée par Fabian Topollaj sur Dimanche 27 septembre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...