E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Përplasjet për ‘sistemin raketor rus’, Turqia kërcënon SHBA-në

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

“Nëse SHBA-ja do të vendosë sanksione kundër nesh, ne do të kundërpërgjigjemi”. Këto janë disa fjalët e ministrit të Punëve të Jashtme Turke, Mevlut Cavusoglu, për blerjet e sistemit raketor rus nga ana e Turqisë.

Sipas tij, Turqia do të vendosë sanksione hakmarrëse ndaj Shteteve të Bashkuara, nëse ato e ndëshkojnë Turqinë për blerjen e sistemit raketor rus “S-400”. Gjithashtu, ai ka pohuar për mediat se Turqia ka arritur një marrëveshje me Britaninë e Madhe për blerjen e aeroplanëve luftarakë.

Nga ana tjetër, Uashangtoni pritet të bëjë sot lëvizjen e radhës kundër Turqisë. Ligjvënësit amerikanë do të votojnë një rezolutë, e cila parashikon sanksione kundër Turqisë për shkak të blerjes së sistemit rus “S-400”.

Gjermani, Berlini shpall emergjencën klimatike

“Ligjvënësit amerikanë duhet të kuptojnë se nuk do të arrijnë askund përmes imponimeve. Nëse Shtetet e Bashkuara kanë qasje pozitive ndaj nesh, ne do të reagojmë gjithashtu pozitivisht. Por, nëse ata marrin masa negative, atëherë ne do t’ua kthejmë ato”, tha Cavusoglu.

Lexo edhe :   Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Uashingtoni thotë se sistemi “S-400” paraqet kërcënim për aeroplanët luftarakë të tipit F-35 dhe se nuk mund të integrohet në sistemet mbrojtëse të NATO-s. Si kundërpërgjigje për këtë blerje, Shtetet e Bashkuara e kanë ndërprerë programin e përbashkët me Turqinë për aeroplanët F-35, shkruan “Reuters”.

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara viteve të fundit janë tensionuar kohë pas kohe edhe për çështje të tjera, përfshirë përkrahjen që amerikanët ua kanë dhënë forcave kurde në Siri, shkruan “Reuters”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shokët e ushtrisë shpërthejnë në lot kur kuptojnë se komandanti ka humbur jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët janë ritakuar para 3 vitesh, Qaniu...

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...