E premte, 3 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Përplaset avioni me 191 persona në bord, shënohen të paktën 17 viktima

Një avion që fluturonte nga Dubai në Calicut është përplasur ditën e djeshme, duke bërë që të paktën 17 persona të humbin jetën.

Sipas Daily Mail, në bordin e avionit ndodheshin 191 persona, ndërsa në mesin e viktimave janë edhe dy pilotët.

 Pilotët u përpoqën ta ulin avionin në aeroport, por moti i keq bëri që përpjekja e tyre e parë të dështonte.

Kështu avioni ka fluturuar për rreth 20 minuta mbi aeroport, pas pasur mundësi për t’u ulur. Në përpjekjen e dytë për t’u ulur, avioni rrëshqiti nga pista dhe ra në një luginë rreth 9 metra të thellë.

 Pamjet që qarkullojnë në rrjetet sociale tregojnë një avion të thyer në dy pjesë. Sipas njoftimeve të policisë, dy pilotët dhe 12 individë të tjerë u vranë në katastrofë, ndërsa 123 persona të tjerë u plagosën në përplasje.

“Unë mund të konfirmoj të paktën 14 vdekje në total. 15 pasagjerë të tjerë kanë lëndime kritike. Ende është një situatë në zhvillim”, tha për AFP polici i lartë vendor, Abdul Karim.

“Kemi të paktën 89 persona, shumë prej tyre me lëndime serioze, të pranuar në spitale të ndryshme të Kozhikode. Ambulancat po hyjnë akoma”, tha Sujith Das, një zyrtar tjetër i lartë i policisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...