E premte, 10 Prill, 2020
19 C
Tirana

Përllogariten dëmet marramendëse që mund të shkaktojë një sulm kibernetik

loading...

Një sulm kibernetik, i nisur në një shkallë globale, do të kishte potencialin për të shkaktuar dëme prej gati 200 miliardë dollarë, sipas projektit Cyber ​​Risk Management, me seli në Singapor, e specializuar në rreziqet e IT, që përfshin siguruesit ”Lloyd” dhe ”Aon”.

Sipas studimit, një sulm kibernetik që shfrytëzon ‘’ransomware’’ (virusin që “merr peng” sistemet kompjuterike ) mund të kushtojë 193 miliardë dollarë dhe godet mbi 600 mijë kompani në mbarë botën.

Sipas një skenari hipotetik, sulmi niset nëpërmjet një e-maili të infektuar, i cili i përcillet të gjitha kontakteve të atyre që e hapin atë dhe brenda 24 orëve arrin të përhapet deri në pikën e sekuestrimit, kodimit, të dhënave që përmbahen në 30 milionë pajisje në mbarë botën.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Mbi 100 mijë viktima nga e gjithë bota, sa viktima shënon Franca nga koronavirusi

Koronavirusi vijon të bëjë “namin” në Francë, teksa ka shkuar në 13,197 numri total i viktimave të shënuara. Sipas mediave vendase, në 24 orët e...

Hyn në fuqi vendimi/ Rregulla më të rrepta për hyrjen në Gjermani

Në Gjermani hynë në fuqi sot rregulla më të rrepta të hyrjes në vend, për shkak të pandemisë Corona. Në Aeroportin e Frankfurtit mbi Main,...

U plagos aksidentalisht gjatë kapjes së Orges Bilbilit, Lleshaj viziton qytetaren në spital

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka vizituar ditën e sotme në spital qytetaren e cila u plagos gabimisht, gjatë aksionit për kapjen e Orges...

“Fundjavë Ndryshe” pranë qytetarëve, pas Korçës shpërndan 45 ton ndihma në Shkodër

“Fundjavë Ndryshe” është duke vazhduar aksionin masiv të shpërndarjes së ndihmave në të gjithë Shqipërinë. Pas qytetit të Korçës, ku u shpërndanë 45 ton...

Mbretëria e Bashkuar vijon të shënojë shifra të larta, bilanci i viktimave në 24 orët e fundit

Mbretëria e Bashkuar po përjeton ditët e saj më të vështira që nga shpërthimi i koronavirusit në vend. Mediat britanike kanë publikuar bilancin e 24...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT