E martë, 19 Janar, 2021
-2 C
Tirana

Përkeqësimi i situatës së pandemisë/ Vjosa Osmani fton Hotin për raportim në Kuvend

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka ftuar kryeministrin Avdullah Hoti, që të raportojë në Parlament lidhur me situatën e pandemisë në vend.

“Në mbledhjen e fundit të Kryesisë së Kuvendit, ndër të tjera, kemi shprehur shqetësimin tonë lidhur me zhvillimet e fundit rreth menaxhimit të pandemisë në vend. Pas konsultimit me anëtarët e kryesisë, njëzëri jemi dakorduar që t’ju ftojmë për raportim në Kuvendin e Republikës së Kosovës lidhur me këtë çështje”, shkruhet në ftesën e saj.

Osmani i ka kërkuar kreut të qeverisë kosovare që ta njoftojë Kuvendin rreth ditës kur do vendosë ta mbajë këtë raportim.

“Situata pandemike në Republikën e Kosovës është përkeqësuar, duke shkaktuar shifra alarmante të të infektuarve dhe rritje të ndjeshme të numrit të të vdekurve. Vetëm përgjatë pesë ditëve të fundit, në vendin tonë janë konfirmuar 712 raste positive me COVID-19, përderisa kemi edhe mbi 1.600 raste aktive me virus në tërë vendin. Për më tepër, numri total i viktimave nga ky virus përgjatë tri ditëve të fundit ka arritur në 79”, shkruhet në letër.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Skandal/ Pacienti shkon të shërohet në Covid 1 por vdes dhe grabitet në spital

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni Stop në...

Artan Hoxha thirrje SPAK-ut: Jepi drejtim dosjes së ekzekutimit të Artan Santos

Gazetari investigativ Artan Hoxha i ka bërë thirrje Prokurorisë së Posaçme (SPAK) që të zbardhë ekzekutimin e Artan Santos, drejtuesin e bankës Credins, të...

Dëgjohen dy shpërthime të fuqishme në Lezhë

Dy shpërthime të fuqishme kanë tronditur Lezhën dhe Shëngjinin mbrëmjen e sotme, me një diferencë kohore prej 1 minuti nga njëra-tjetra. Shpërthimi i parë është...

Aleksei Navalni, një rival serioz apo opozitar i “kontrolluar” nga Putin

Aleksei Navalni është opozitari më guximtar në Rusi, që i kundërvihet regjimit autokratik të Vladimir Putinit. Juristi 44-vjeçar ka mbi 4 milion ndjekës në...

Trondisin mjekët në Wuhan: Na kërkuan të gënjejmë për vdekjet nga Covid (Video)

Wuhani është në qendër të vëmendjes pas spekulimeve se koronavirusi ka dalë fillimisht nga një laborator në qytetin kinez. Daily Mail shkruan se një dokumentar...