E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Përfundon rinumërimi i kutive në Berat / LSI nuk merr mandatin për 58 vota

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS) ka përfunduar rinumërimin e 144 kutive në qarkun e Beratit.

Diferenca midis PS dhe LSI u zvogëlua në 58 vota, por nuk solli ndryshim mandatesh. Nga rinumërimi i kutive, LSI është rritur me 15 vota, ndërsa PS ka rënie me 18 vota.

Nga rezultati i zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, PS ka dalë forcë e parë në qarkun e Beratit, pasi siguroi 5 mandate, e ndjekur nga PD me 2 mandate, dhe LSI mbetet pa mandat.

Në kërkesën fillestare, LSI kërkoi hapjen e 114 kutive të votimit, por më pas kërkoi rinumërimin dhe rivlerësimin e 277 kutive të të gjithë qarkut të Beratit.

PS mbështeti kërkesën e parë për 114 kutitë duke nënvizuar se nëse do të ketë ndryshim rezultati nga rinumërimi i këtyre kutive, do të rinumërohen të gjitha.

Një ditë më parë, KAS vendosi të rrëzojë kërkesën e PD dhe SLI për shpallje të pavlefshme të zgjedhjeve në Berat.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Basha vodhi zgjedhjet’, grupimi ‘Për PD’-në zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...