E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Përfundojnë hetimet për tërmetin e 26 nëntorit në Durrës, 16 persona për gjykim

Kanë përfunduar hetimet për tërmetin e 26 nëntorit në Durrës. Prokuroria ka mbyllur hetimet dhe dosja i ka kaluar për gjykim Gjykatës së Durrësit.

Është dërguar dosja për gjykim për 16 persona, ish-zyrtarë, ndërsa çështja për 2 të tjerë është pushuar.

Me konkretisht nga ana e organit të akuzës u dërguan për gjykim në funksion të çështjes penale nr. 2466, viti 2019, të pandehurit si vijon:

1. Ramiz Shehu, të akuzuar sipas nenit 85 tetë herë të Kodit Penal,

2. Nevjana Isufi, të akuzuar sipas nenit 186/1 të Kodit Penal,

3. Abdulla Osmani, të akuzuar sipas nenit 85 dy herë të Kodit Penal,

4. Ruzhdi Xheka, të akuzuar sipas nenit 85 dy herë të Kodit Penal,

5. Arben Isaku, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

6. Aldo Dakoveli, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

7. Artur Terziu, të akuzuar sipas nenit 186/1 dhe 199/a/3 të Kodit Penal,

8. Artur Çela, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

9. Klajdi Lame, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

10. Flamur Gjuzi, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

11. Albrend Qetka, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

12. Skerdi Bello, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

13. Artenis Malko, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

14. Dëshira Qato, të akuzuar sipas nenit 85 të Kodit Penal,

15. Arben Qato, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

16. Kujtim Hasa, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal

Si pasojë e tërmetit tragjik, u dëmtuan një numër i konsiderueshëm banesash dhe objektesh të tjera, si dhe humbën jetën 23 persona në Durrës.

Lexo edhe :   'Presim indicie nga SHBA'/ Starova: SPAK nuk ka dosje për korrupsion?
Lexo edhe :   'Presim indicie nga SHBA'/ Starova: SPAK nuk ka dosje për korrupsion?

Dokumenti i plotë

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai...

”Ngrita çështjen e një Europe të lirë”/ Biden”: Putinit ia thashë të gjitha

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka zbardhur detaje në lidhje me takimin e zhvilluar ditën e sotme në Gjenevë, me...

Si Basha do jetë i pari që do e lëshojë Berishën

Nga: Ben Andoni Partia Demokratike ka mbaruar zgjedhjet duke vendosur për të tretën herë me radhë z. Basha në krye të saj. Në fakt, ai nuk...

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...

SHBA i dhuron Shqipërisë, 1 milion dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka dhuruar Shqipërisë 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër koronavirusit për spitalin Nënë Tereza në...