E shtunë, 28 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

Përfundojnë hetimet për tërmetin e 26 nëntorit në Durrës, 16 persona për gjykim

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Kanë përfunduar hetimet për tërmetin e 26 nëntorit në Durrës. Prokuroria ka mbyllur hetimet dhe dosja i ka kaluar për gjykim Gjykatës së Durrësit.

Është dërguar dosja për gjykim për 16 persona, ish-zyrtarë, ndërsa çështja për 2 të tjerë është pushuar.

Me konkretisht nga ana e organit të akuzës u dërguan për gjykim në funksion të çështjes penale nr. 2466, viti 2019, të pandehurit si vijon:

1. Ramiz Shehu, të akuzuar sipas nenit 85 tetë herë të Kodit Penal,

2. Nevjana Isufi, të akuzuar sipas nenit 186/1 të Kodit Penal,

3. Abdulla Osmani, të akuzuar sipas nenit 85 dy herë të Kodit Penal,

4. Ruzhdi Xheka, të akuzuar sipas nenit 85 dy herë të Kodit Penal,

5. Arben Isaku, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

6. Aldo Dakoveli, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

7. Artur Terziu, të akuzuar sipas nenit 186/1 dhe 199/a/3 të Kodit Penal,

8. Artur Çela, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

9. Klajdi Lame, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

10. Flamur Gjuzi, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

11. Albrend Qetka, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

12. Skerdi Bello, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

13. Artenis Malko, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

14. Dëshira Qato, të akuzuar sipas nenit 85 të Kodit Penal,

15. Arben Qato, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal,

16. Kujtim Hasa, të akuzuar sipas nenit 248 të Kodit Penal

Si pasojë e tërmetit tragjik, u dëmtuan një numër i konsiderueshëm banesash dhe objektesh të tjera, si dhe humbën jetën 23 persona në Durrës.

Dokumenti i plotë

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kancelari i vjetër, manovra e Napoleonit dhe Elbasani alla Palermo

Nga: Shpëtim Nazarko E çfarë frike keni për të ardhmen e Gjermanisë? Kancelari i vjetër është 96 vjeç dhe disa më muaj më vonë vdes. Ndoshta...

Foto/ Mjekët valëvitin flamurin kombëtar në spitalin e Infektivit

Ditën e sotme, në 108 vjetorin e pavarësisë, shumë persona kanë gjetur menyrën e tyre për të uruar festat e 28-29 nëntorit. Pavarësisht se mjekët...

Nga dëgjuesi i qiellit tek centralistet: Profesionet që sot nuk ekzistojnë më

Debati mbi makineritë që u vjedhin njerëzve vendet e punës, është po aq i vjetër sa Revolucioni Industrial, dhe historia na ka mësuar se...

Kosovë, 14 viktima nga koronavirusi në 24 orë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit 14 pacientë kanë vdekur dhe janë regjistruar 639 raste të...

Britania dhe BE-ja tentojnë të shmangin Brexitin pa marrëveshje

Negociatori për Brexit i Bashkimit Evropian, Michel Barnier ka arritur në Londër për të rinisur bisedimet e drejtpërdrejta në mes të bllokut evropian dhe...