E martë, 7 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Përfaqësuesja e OBSH-së në Shqipëri: Masat e marra nga qeveria ulën numrin e viktimave

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Përfaqësuesja e OBSH-së në Shqipëri, Bettina Menne shprehet se vendi ynë ka pasur më pak të vdekur nga koronavirusi në krahasim me shumë vende të Evropës.

E ftuar në emisionin “Real Story”, Menne tha se disa prej masave kufizuese të ndërmarra kanë ndihmuar në parandalimin e përhapjes së pandemisë në mënyrë masive.

Menne thekson se masat e higjienës dhe distancimit social duhen respektuar ende.

“Në Shqipëri fatkeqësisht vetëm 31 persona kanë humbur jetën. Sot ka vetëm 3 persona në kujdes intensive. Kurba është ruajtur mirë. Ka vatra të nxehta si Tirana, Durrësi, Kruja, Shkodra etj që ju i quani zona me rrezik. Fatkeqësisht në Shqipëri humbën jetën disa persona, por për fat të mirë këtu nuk ndodhën kaq shumë vdekje. Masat do kenë qenë të suksesshme, pasi përndryshe do kishit problem të madh me spitalet sidomos. U ndal fluturimi me avionë, u ndalua lëvizja për aq sa e ishte e mundur, u ndalua kontakti fizik që të mos transmetohej virusi nga njeriu tek njeriu, sidomos tek ata persona që kanë sëmundje shoqëruese. U morën masa si ulja pak larg nga njëri tjetri në bare, kudo. Duhet vazhduar me kujdes të madh me masat e higjienës dhe me shmangien e kontakteve që mund të kenë rrezik”, tha ajo.

Lexo edhe :   I shpëtoi tragjedisë së 11 shtatorit, 78-vjeçari humb jetën nga koronavirusi

Sipas saj, edhe vendet e tjera nëpër botë që kanë marrë masa të menjëhershme, kanë pasur më pak të vdekur dhe të infektuar me koronavirus.

“Si është e mundur që në Shqipëri një komitet teknik u mblodh në fund të janarit? U morën masa, ndërsa në vende të tjera nuk ndodhi kjo gjë. Vendet që morën masa menjëherë janë më pak të prekura nga pandemia e Covid-19. OBSH përbëhet nga vendet e veta. Në Shqipëri u mblodh komiteti në fund të janarit, kurse në vende të tjera u mblodh më herët. OBSH nuk ka vetëm hetim të brendshëm, por do marrë për bazë të gjitha fazat e pandemisë. Hetimi ndërkombëtar do të shikojë punën që kanë bërë të gjitha vendet anëtare”, shtoi ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Situata është alarmante”, Vuçiç paralajmëron rikthimin e orës policore

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shprehur se dëshiron që gjatë fundjavës të kthehet ora policore në vend. Por ky sipas tij, nuk është një...

Goditi arbitrin, përjashtohet futbollisti shqiptar

Komisioni i Disiplinës në Federatën Shqiptare të Futbollit ka përjashtuar përgjithmonë nga çdo aktivitet futbollistik lojtarin e KF Ada, Valter Perndrecaj, pasi goditi arbitrin...

Kreu i OBSH-së bën deklaratën aspak optimiste

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom, së fundmi ka bërë një deklaratë aspak optimiste rreth koronavirusit. Ai i mëshoi faktit se “piku i...

Humb jetën një 60-vjeçare në Durrës, dyshohet se është mbytur në det

Një 60-vjeçare është gjetur pa shenja jete ditën e sotme në plazhin e Durrësit. Dyshohet se viktima është mbytur teksa po lahej në det. Ndërkohë,...

Mbështetën Tiranën nga jashtë stadiumit, procedohen 6 tifozë

Edhe pse ndeshjet e Kategorisë Superiore janë zhvilluar pa tifozë, skuadrës së Tiranës nuk i ka munguar mbështetja gjatë ndeshjeve të fundit. Në takimin e...