E enjte, 4 Qershor, 2020
24 C
Tirana

“Përfaqësuesit e BE në mjedis toksik”, Andoni: Pse politika nuk e do integrimin

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Nga Anxhela Ferra

Sërish Shqipëria mori rekomandimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian. Në raportin për vendin, Komisioni Europian vlerëson përparimin e bërë, duke vënë theksin te ecuria e Reformës në Drejtësi e veçanërisht në procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Por, teksa qeveria këtë e quan një arritje pozitive, opozita mendon ndryshe. Sipas tyre, Shqipërisë nuk do t’i hapen negociatat në qershor.

Në një intervistë për Tirana Today, analisti Ben Andoni thekson se nëse do të ngrihen brenda qershorit SPAK-u dhe BKH-ja, të cilat do të sjellin progres për reformën në drejtësi, Këshilli Europian do të japë një përgjigje pozitive.

“Pritet vendimi i Këshillit të Europës, i cili me çfarë shihet do jetë përsëri shtyrës për Shqipërinë për në vjeshtën e ardhshme. Por, ka shumë gjasa realisht që Shqipëria t’i hapë negociatat brenda këtij vitit. Kjo sepse po shihet si një mundësi shumë e madhe për të inkurajuar reformat. Pavarësisht mënyrës sesi ne e shikojmë Reformën në Drejtësi, për të huajt që e monitorojnë quhet si sukses i tyre.

Parlamenti ynë tani nuk ka kredibilitet, por është legjitim sepse po vepron sipas gjithë procedurave. Por, ky parlament është i pafuqishëm nga ana morale. Reforma në Drejtësi për mënyrën se si është bërë për shkak të operacionit shumë të vështirë në Shqipëri. Dhe për shkak të gabimit shumë të madh tonë fillimisht dhe më pas te të huajt, që nuk kishin parashikuar këto boshllëqe. Këto çuan në këto handikap. Por, është një ecje të cilën ne duhet ta mbarojmë.”

Andoni foli edhe për bisedën mes kryeministrit Edi Rama dhe ambasadorit të BE-së në Tiranë Luigi Soreca, të cilin e quajti një qëndrim të gabuar.

Lexo edhe :   Reforma zgjedhore, opozita e bashkuar kërkon që Këshilli Politik të mblidhet nesër
Lexo edhe :   Reforma zgjedhore, opozita e bashkuar kërkon që Këshilli Politik të mblidhet nesër

“Përfaqësuesit e BE-së janë të besueshëm, por edhe ata janë në një mjedis shumë toksik te ne. Dhe në njëfarë mënyre çdo faktor që ata e quajnë bashkëpunues, i afrohen pak më shumë. Ambasadori i Delegacionit Europian në Shqipëri, për shkak të situatës shumë të brishtë në vendin tonë, duhet të mbante një lloj baraz-largimi nga të gjitha palët. Një gjë që ai nuk e ka bërë dhe unë e shoh deri diku të justifikuar atë keqardhjen e opozitës.”

Ky është rekomandimi i katërt i cili jepet për Shqipërinë, ndërkohë Andoni thotë për Tirana Today se nëse edhe këtë herë nuk do të hapen negociatat; ai fajëson qeverinë, si edhe opozitën. Duke i akuzuar se kërkojnë ta sabotojnë mundësinë e hyrjes së vendit tonë në BE.

“Në rast se nuk hapen negociatat pikë së pari bëj fajtor ekzekutivin, sepse ata e kanë barrën e përgjegjësisë së vendit. Patjetër që bëj përgjegjëse edhe opozitën. Dhe bëj pjesë në ata që mendojnë se elitat politike aktuale nuk duan të integrohet Shqipëria.

Sepse futja e Shqipërisë në shinat e Bashkimit Europian do të thotë që ti të kesh skema monitorimi më të komplikuara dhe më të thella. Dhe ata nuk mund të fitojnë më aq shumë. Arsyeja e dytë lidhet me kryerjen e Reformës në Drejtësi në parametrat që duhet, që i bën këta njerëz të jenë të cenueshëm nga ligji.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Goditet grupi i trafikantëve, 11 të arrestuar në Itali dhe Shqipëri

11 persona, 2 prej të cilëve në Shqipëri, kanë përfunduar në pranga pas një operacioni të përbashkët të policisë shqiptare dhe asaj italiane. Raportohet se...

Ulen ndjeshëm rastet e të infektuarve në vend/ Ja si paraqitet situata 24 orët e fundit

13 raste të reja të prekur me COVID-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit. Me të dhënat e fundit, Ministria e Shëndetësisë njoftoi...

Akademia e Transparencës, SHBA i jep Shqipërisë 5.5 milion dollarë

Ambasada Amerikane në Tiranë njoftoi së fundmi se Shqipërisë i është dhënë një tjetër ndihmë zhvillimi nga SHBA. Nga kjo ndihmë, Shqipëria do të përfitojë...

Lleshaj: Emrat e policëve pa numra s’do t’i merrni kurrë

Ministri i Punëve të Brendshme, Sandër Lleshaj, iu rikthye edhe një herë çështjes se policët në operacionin për shembjen e Teatrit, shumë prej tyre...

Përdhunimi i 15-vjeçares/ Valteri: Këta maskarenj nuk e meritojnë të jetojnë! Ruçi: S’e zgjidh kjo

Kuvendi është mbledhur në seancën e radhës planare, ku kanë filluar diskutimet dhe përplasjet e forta mes deputetëve. Seanca ka nisur me deklaratën e...
WhatsApp KONTAKTO TT