E mërkurë, 20 Janar, 2021
7 C
Tirana

“Përdorimi i maskave të bëhet edhe në rrugë”, çfarë këshillon mjeku i njohur

Doktori imunolog, Genc Sulcebe, në një intervistë të dhënë për ‘Report TV’ ka thënë se priteshin shifrat e larta të të prekurve me COVID-19.

Sipas tij, mjekët kanë qenë në dijeni se një situatë e tillë edhe mund të ndodhte, pas vendimit të dhënë për lëshimin e masave.

Sikundër edhe kolegët e tij, ai këshillon mbajtjen e maskës, madje edhe në rrugë.

“Kemi një rritje të përhapjes së infeksionit, që vjen pas asaj mbyllje të fuqishme, ndërsa më pas filloi një aktivitet normal.

Në fakt u harrua pak ideja që ne duhet të bashkëjetojmë me këtë pandemi. Mos mbajtja e maskave, që është mjeti i vetëm për ta parandaluar, bëri që të kemi një përhapje të gjerë. Mbajtja e maskave duhet të jetë vazhdimisht, edhe në rrugë do ishte mirë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sondazhet e shtuara janë lajm i mirë

Nga: Astrit Patozi Denduria e pazakontë sondazheve dhe sidomos diferencat e tyre të mëdha me njëra-tjetrën janë në fakt sondazhi më i mirë se të...

Dy vëllezërve nga Mirdita u sekuestrohen 5 mln euro pasuri e paligjshme (Emrat)

Një aksion i madh policor ka ndodhur së fundmi në Tiranë, motivi i të cilit është sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...

Kush janë liderët më të pasur botërorë të të gjitha kohërave

Pagat zyrtare për udhëheqësit botërorë variojnë nga ato modeste, deri tek ato jashtëzakonisht të larta. Por shumë udhëheqës të dikurshëm dhe aktuale mburren me...

Betimi i Bidenit dhe Harris/ Basha: Urime. Provuat që ndryshimi është i mundur

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar Presidenin e SHBA-ve, Joe Biden i cili mori zyrtarisht detyrën ditën e sotme. Basha shpreh dëshirën e...

Pse preket Franca nga një fjalë?

Nga: Frrok Çupi Ambasada e Francës nuk e kishte me Edi Ramën. Ashtu sikurse vetë Rama mund të mos ‘e prekte’ Francën në këtë kohë...