E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

Përdori vaksinën kundër koronavirusit/ Pacientja e parë tregon si ndihet

Lexo edhe ...

Rama mesazh në serbisht për Vuçiç, ja çfarë i kërkon

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje presidentit serb, Aleksandar Vuçiç që të lejojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova. Përmes disa postimeve në...

“Miq që jeni në Greqi me leje 90 ditore”, Rama bën njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje 90 ditore, që nuk...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

Pak ditë më parë, një 43 vjeçare doli vullnetare, për të përdorur vaksinën kundër koronavirusit. Personi i parë vullnetar që e provoi vaksinën ishte Jennifer Haller nga Seattle, një menaxhere 43-vjeçare dhe nëna e dy adoleshentëve. Ajo është një femër e fortë dhe nuk është e infektuar. Dëshira e saj ishte për të ndihmuar në luftën kundër sëmundjes.

Prej dy muajsh, kompanitë farmaceutike dhe institucionet akademike po përpiqen të krijojnë një vaksinë, që mund të ndalojë përhapjen e virusit. Studiuesit në Kaiser Permanente Washington Institute në Seattle, filluan provën e parë te njerëzit, të një vaksine eksperimentale për koronavirusin e ri.

Ajo është pyetur se si do të procedohet më tej, dhe se sa raunde të vaksinës do të bëjë. 43-vjeçarja ka treguar se do të mbajë ditar për çdo simptomë dhe gjithçka për dy javët e ardhshme.

“Do të bëj dy raunde. E para ishte dje. Do të mbaj ditar për çdo simptomë dhe temperaturën time dhe gjithçka për dy javët e ardhshme. Ne do të bëjmë një bisedë telefonike sot dhe nesër, dhe më pas, pas një jave do të kthehem për një analizë gjaku. Një javë pas kësaj unë do të bëj një tjetër analizë gjaku. Dhe pastaj katër javë nga dje, unë do të hyj në dozën e dytë [të vaksinës] – dhe do ta përsëris atë proces përsëri. Pastaj përgjatë 14 ose 18 muajve të ardhshëm do të kem një vizitë të vogël për analizë gjaku”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Rama mesazh në serbisht për Vuçiç, ja çfarë i kërkon

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje presidentit serb, Aleksandar Vuçiç që të lejojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova. Përmes disa postimeve në...

“Miq që jeni në Greqi me leje 90 ditore”, Rama bën njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje 90 ditore, që nuk...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT