E mërkurë, 12 Gusht, 2020
34 C
Tirana

Për të mos u humbur/ Përgatitu për të qenë njeriu i fundit në Tokë!

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Shkenca, kinematografia, feja të gjitha fushat e kanë trajtuar çështjen e fundit të botës. Por, teksa disa besojnë se do të ndodhë, të tjerë janë më skeptikë. Mirëpo, nëse një gjë e tillë do të ndodhte dhe ti do të ishe njeriu i fundit, çfarë do të bëje? E ke menduar ndonjëherë? Më poshtë ne po të japim 7 mënyra si të mbijetosh. Me qëllim që të jesh i përgatitur.

Imagjino.

Ti zgjohesh një ditë dhe sheh që të gjithë janë zhdukur dhe je vetëm ti. Duket shumë interesante apo jo? Nuk ke obligime, nuk duhet të ngrihesh me përtesë për të shkuar në punë, apo shkollë. Nuk ka rregulla, pa limite dhe pa trafik. Çfarë të bësh?

Shijoje.

Hapi i parë

Shko të hash ushqime para se të prishen.

Në fillim merr frutat ekzotike. Nëse bananet apo ananasi janë të importuara, shanset që ato të vijnë përsëri janë të pakta. Kështu që haji sa mundesh dhe shijoji deri në kafshatën e fundit.

Hapi i dytë

Siguro burimin për të marr karburant.

Mund të mendosh duke qenë se askush nuk të ndalon, mund të shkosh kudo. Por, jo kaq shpejt. Gjithë ato makina të braktisura, anije dhe varka, do të jenë të padobishme pas 2 vitesh, kur karburanti të jetë i ndenjur. Dhe kjo na çon në hapin e tretë.

Hapi i tretë

Gjej një vend për të jetuar.

Nëse uji, ushqimi dhe strehimi janë nevojat e tua bazike, kjo e fundit do të ishte më e lehta për tu siguruar. Do të kishe një botë me shtëpi ku të zgjidhje. Por, bëj kujdes se ku vendosesh. Qytetet do të bëhen të rrezikshme, pa pasur kujdesin e duhur, ndërtesat por jo vetëm do të bien shumë shpejt. Elementet e natyrës: shiu, ngrica dhe i nxehti do të sjellin shumë dëme; shkruan Tirana Today.

Kalbëzimi dhe myku do të jetë gjithandej dhe mbi beton e xhama do të dalë shumë bimësi. Por, edhe nëse ti do të mundeshe të luftoje me natyrën dhe proceset e saj, mjafton vetëm një rrufe për t’i vënë flakën një qyteti. Dhe sigurisht që ti nuk mund të marrësh zjarrfikësit. Prandaj, vrapo për të ngjitur një kodër.

Hapi i katërt

Mbro veten.

Edhe pse nuk ke rreziqe nga njerëzit, nuk je aspak i sigurt. Së pari do të ketë grabitqarë, prej të cilëve duhet të mbrohesh. Qenë e mace të egër, arinj. Por, ti nuk ke pse shqetësohesh për to, për sa kohë je në gjendje të marrësh frymë. Në botë janë mbi 400 centralë bërthamorë. Dhe kur sistemi i tyre i mbrojtjes të fillojë të dështojë, pa supervijimin e njerëzve, do të ketë shkrirje gjithandej. Duke i bërë shumë rajone ta pabanueshme.

Hapi i pestë

Siguro burimin për të marr ushqime.

Sa i takon ushqimit, qytetet do të ishin zgjedhja jote më e mirë. Supermarketet kanë mjaftueshëm ushqime të konservuara dhe të ngrira që mund të zgjasin për dekada. Ndërsa në fshatra prodhimet dhe bagëtitë do të pakësohen pa kujdesin e duhur apo nga sulmet e grabitqarëve.

Por, nëse je një njeri që do të jesh deri në fund afër natyrës, mund të provosh të jetosh me metodat e lashta. Të shkosh për gjueti me shtizë apo hark. Duke qenë se municionet do të jenë të limituara dhe të vështira për tu gjetur. Mund të krijosh kopshtin tënd me perime. Por, për ta bërë këtë, do të duhej të shkurtoje rezervat e ujit.

Hapi i gjashtë

Nuk mund të mbijetosh pa ujë.

Pa njerëz të tjerë, ti do të jesh pa elektricitet, stacioni i pompimit të ujit dhe trajtimi nuk do të funksiononin. Dhe uji i pastër i mbajtur nëpër rezervuare do të kthehej në të ndenjur shumë shpejt. Mund të mbështetesh tek uji nëpër shishe dhe me shumë mundësi do të kishe mijëra litra uji për të mbijetuar. Por, gradualisht do të duhet të mësosh si ta pastrosh vetë.

Hapi i shtatë

Fillo të mësosh më shumë.

Do të duhet t’i mësosh vetes shumë gjëra, por fatmirësisht do të kesh shumë kohë të lirë. Dhe miliona libra në dispozicion me çdo informacion që të duhet për të mbijetuar i vetëm. Edhe pse mund të duket e vështirë në fillim, teknikisht ti mund të mbijetosh si njeriu i vetëm në Tokë.

Por, a është kjo vërtetë që do të doje?

Njerëzit janë zhvilluar në grupe, në mënyrë që të mbijetonin. Ndër shekuj ne kemi bashkuar forcat kundër urisë dhe motit të ashpër. Dhe kemi ndërtuar familje dhe komunitete për të ndarë histori e për të qenë të lumtur dhe shëndetshëm me njëri-tjetrin. Kontakti me njerëzit shkencërisht ka provuar që të krijon besim dhe ul stresin. Prandaj, edhe nëse ndonjëherë do veç të jesh vetëm, gëzohu që është një botë e vogël. Pasi ne kemi nevojë për njëri-tjetrin më shumë se ç’mund të mendosh./ TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kalaja e Rozafës, 80% më pak vizitorë se viti i kaluar

Kalaja e Rozafës, një nga pikat kryesore turistike në Shkodër që tërhiqte një numër të konsiderueshëm vizitorësh, këtë vit është vizituar vetëm nga 20%...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

PD akuzon Ramën: 147 milionë euro për punësime elektorale

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shpenzuar 147 milionë euro për punësime elektorale. “Edi Rama ka paguar një mal me para për të...

OFL iu dërgon formularin 4 të dënuarve (Emrat)

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...