E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

‘Për ta nderuar tamam 8 dhjetorin’

Prej vitit 2009, me vendim të marrë nga Kuvendi i Shqipërisë, 8 dhjetori përkujtohet si festë kombëtare në nderim të të gjithë studentëve të dhjetorit 1990, dhe gjithë rinisë shqiptare. Lëvizja Studentore e vitit 1990, është e vetmja Lëvizje paqësore që ndryshoi historinë e Shqipërisë. Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka kujtuar ditën e sotme, 8 dhjetorin, ditën e rinisë. Ai shprehet se nuk është kalimi i viteve që zbeh rëndësinë dhe peshën e Lëvizjes së Dhjetorit, por shmangia prej vlerave dhe parimeve të saj.

Statusi

PËR TA NDERUAR TAMAM 8 DHJETORIN…

Nuk është aspak kalimi i viteve, ajo që ia zbeh rëndësinë dhe peshën Lëvizjes së Dhjetorit, por ikja dhe shmangia dramatike prej vlerave dhe parimeve të saj.

Ndaj edhe nuk mjafton ta përkujtosh atë sot në 30 vjetorin e vet, edhe pse në një ditë feste zyrtare, ndërkohë që ia ke vënë kazmën të gjitha arsyeve, që i ngritën atëherë në këmbë studentët dhe shqiptarët e tjerë me thirrjen e fuqishme “e duam Shqipërinë si e gjithë Europa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbytjet ‘mollë sherri’, Rama: Meta është në hall, se ndihmoj dot

Rama i ka kthyer përgjigje Metës sa i takon përmbytjeve. Kujtojmë këtu se presidenti Ilir Meta kërkoi reagim të shpejtë nga qeveria dhe jo...

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....