E enjte, 20 Janar, 2022
12.5 C
Tirana

‘Për ta nderuar tamam 8 dhjetorin’

Prej vitit 2009, me vendim të marrë nga Kuvendi i Shqipërisë, 8 dhjetori përkujtohet si festë kombëtare në nderim të të gjithë studentëve të dhjetorit 1990, dhe gjithë rinisë shqiptare. Lëvizja Studentore e vitit 1990, është e vetmja Lëvizje paqësore që ndryshoi historinë e Shqipërisë. Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka kujtuar ditën e sotme, 8 dhjetorin, ditën e rinisë. Ai shprehet se nuk është kalimi i viteve që zbeh rëndësinë dhe peshën e Lëvizjes së Dhjetorit, por shmangia prej vlerave dhe parimeve të saj.

Statusi

PËR TA NDERUAR TAMAM 8 DHJETORIN…

Nuk është aspak kalimi i viteve, ajo që ia zbeh rëndësinë dhe peshën Lëvizjes së Dhjetorit, por ikja dhe shmangia dramatike prej vlerave dhe parimeve të saj.

Ndaj edhe nuk mjafton ta përkujtosh atë sot në 30 vjetorin e vet, edhe pse në një ditë feste zyrtare, ndërkohë që ia ke vënë kazmën të gjitha arsyeve, që i ngritën atëherë në këmbë studentët dhe shqiptarët e tjerë me thirrjen e fuqishme “e duam Shqipërinë si e gjithë Europa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...