E enjte, 29 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Për Evropën, gjithçka po shkon në zbritje/ Parashikimi i frikshëm për Shqipërinë

Për shekuj me radhë, vendet që sot përbëjnë unionin e Bashkimit Europian, kanë qenë vendet më të pasura, por dhe me më shumë ndikim në botë.

Me kalimin e viteve duket se kjo tipologji mbizotëruese e vendeve të Europës po shkon drejt zbehjes.

Sipas një studimi të kryer nga Qendra “Pardee” e Universitetit të Denverit, ky tipar mbizotërues prej shekujsh, pritet të ndryshojë pasi vendet afrikane dhe aziatike përbëjnë një pjesë gjithnjë e më të madhe të tortës ekonomike global falë rritjes së popullsisë në krahasim me demografinë e tkurrur të kontinentit të vjetër.

Në vitin 1960, 28 vendet, që sot janë pjesë e Bashkimit Europian zinin 1/3 e Prodhimit të Brendshëm Bruto në të gjithë botën, ndërsa kjo shifër në vitin 2100 pritet të zbresë në 1/10 e PBB- së prodhimit në të gjithë botën.

Ky trend rëndës parashikohet nga Qendra “Pardee” e Universitetit të Denverit.

Për Evropën, gjithçka po shkon në zbritje

Vetëm një vend i BE-së parashikohet të përmirësojë pozicionin e tij në renditjen e ekonomive më të mëdha në botë deri në fund të shekullit.

Bëhet fjalë për Britaninë e Madhe. Britania pritet të rikuperojë një vend në renditje, duke u renditura nga vendi i shtatë në të gjashtin. Por,

Mbretëria e Bashkuar pritet të largohet nga Bashkimi Europian duke e komplikuar edhe më tej humbjen e BE-së në ndikimin e saj ekonomik.

Vendet afrikane ndjekin trendin e kundërt.

Nga 10 vendet që pritet të marrin fitimet relative më të mëdha në PBB deri në fund të shekullit, nëntë prej tyre përllogariten të jenë në Afrikë.

Ruanda pritet të ngjitet nga vendi i 140 që është aktualisht në vendin e 54 në vitin 2100.

Vendet e BE-së 28 përbënin 13 për qind të popullsisë së fjalës në vitin 1960, por ato do të llogariten vetëm më pak se 7 për qind në vitin 2020 dhe 4 për qind në 2100. Ndërkohë, Afrika do të trefishojë më shumë se qytetarët e saj deri në fund të shekullit. Zmadhoni dhe trokitni lehtë mbi një vend për shifrat e popullsisë.

Lexo edhe :   Drejt vaksinimit të detyrueshëm? Çfarë vendimi është marrë për shkollat

Graviteti i rritjes po shkon drejt lindjes

Qendra globale e gravitetit po lëviz me shpejtësi drejt lindjes. Sipas parashikimeve, Kina pritet të kapërcejë Shtetet e Bashkuara të Amerikës si ekonomia më e madhe në botë para fundit të viteve 2030, dhe India parashikohet të ngjitet e para deri në fund të shekullit të 21-të.

Uganda, në pjesën e ekonomisë globale do të jetë 30 herë më e madhe në 2100 krahasuar me vitin 2020. Sipas trendit dhe studimit të ekspertëve, vendi pritet të sigurojë 0.03 për qind të PBB-së së botës në vitin 2020 dhe 0.94 për qind në fund të shekullit.

Lexo edhe :   Drejt vaksinimit të detyrueshëm? Çfarë vendimi është marrë për shkollat

Vende të tjera afrikane si Etiopia, Gambia dhe Tanzania pritet të shtojnë madhësinë e tyre relative në më shumë se 20 herë në të njëjtën periudhë. Më tej thuhet se vendet me perspektivën e rritjes më të shpejtë kanë një gjë të përbashkët: popullsitë që shtohen me shpejtësi.

Në Evropë, vetëm tetë vendet e BE-së parashikohet të shohin një rritje të popullsisë midis viteve 2020 dhe 2100.Psh, Luksemburgu pritet të rritet me 60 për qind, Suedia me 30 për qind dhe Danimarka 19 për qind. Por Bullgaria, Kroacia dhe Lituania do të humbasin gjysmën e popullsisë së tyre, të tanishme.

Po Shqipëria?

Por ku pritet të renditet Shqipëria në këtë pjesë të tortës botërore. Sipas të dhënave, vendi ynë pritet të klasifikohet në top dhjetëshen e vendeve më të rrezikuara. Më konkretisht bëhet me dije se Shqipëria gjatë viteve nga 2020-2100, pritet të këtë një firo me 62 për qind të numrit të popullsisë, ndërsa do ndiqet nga vendet të tjera si Serbia , Bullgari, Kroacia, Bosnja Hercegovina etj. Burimi: politico.eu

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...