E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Pearl Harbour, sulmi që ndryshoi fatin e LDB dhe e bëri superfuqi Amerikën

Në orët e para të mëngjesit të 7 dhjetorit 1941, 189 avionë luftarakë japonezë sulmuan bazën ushtarake detare amerikane në Pearl Harbor në ishujt Hauai.

Në pak kohë, u shkatërruan 170 avionë, 19 luftanije, u vranë 2400 ushtarakë amerikanë dhe u plagosën 300 të tjerë. Ai sulm mbeti goditja më e rëndë ndaj SHBA-së në territorin e vet, deri në sulmet terroriste të 11 Shtatorit 2001.

Vitet e fundit kanë dalë dokumente dikur sekrete, që tregojnë se presidenti Frenklin Ruzvelt ishte paralajmëruar që në nëntor për sulmin. Heshtja e tij mbetet një mister.

Ndoshta përballë një publiku amerikan që nuk e donte përfshirjen në Luftën e Dytë Botërore, atij i duhej një arsye e fortë që ta bënte këtë. Më 8 dhjetor, Kongresi miratoi hyrjen në luftë kundër Japonisë.

SHBA-ja do të shpenzonte në atë luftë mbi 550 miliard dollarë. Por në fund, fitorja e shndërroi në superfuqinë kryesore të botës, teksa fuqitë evropiane u shkatërruan, dhe mbetën të ndërvarura nga ndihmat e Amerikës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...