E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

PD: Xhaçka të ndiqet penalisht, përdor helikopterin si taksi elektorale

Partia Demokratike ka vijuar sërish me akuza në drejtim të Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka.

Në një deklaratë për mediat, ish-deputeti, Gent Strazimiri ka kërkuar që Xhaçka të ndiqet penalisht për çështjen e helikopterit.

Sipas Strazimirit, prej një viti e gjysmë Xhaçka shpenzon qindra milionë lekë që të përdorë një mjet modern ushtarak si taksi elektorale për të shkuar në Dibër.

Ai tha se PD ka 10 ditë që e ka denoncuar, dhe Xhaçka ende dhe sot nuk ka guxim të flasë.

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, GENT STRAZIMIRI

Edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar konfirmoi këto ditë atë qe opozita ka thënë prej disa muajsh se

Qeveria e Shqipërisë është e fundit për ndihmën financiare ndaj familjeve dhe biznesit.
E fundit për t’u dhënë qytetarëve, por e para
për te vjedhur per vete,
për të shpërdoruar taksat dhe
për të abuzuar me pushtetin.

Olta Xhaçka, Ministrja e Mbrojtjes, është rasti tipik i këtij abuzimi.
Ajo ka përdorur helikopterin ushtarak operacional, si taksi për të shkuar për mbledhje partie në Dibër, në qarkun ku e ka deleguar Edi Rama si drejtuese politike.

Në vend që helikopteri të rrijë në gatishmëri për të marrë të sëmurë diku larg, Olta Xhaçka e perdor për të shkuar në Asamblenë e Partisë Socialistë në Dibër.
Në vend që helikopteri të rrijë në gatishmëri për çdo emergjencë që mund të ndodhë, Olta Xhaçka e perdor për të shkuar në ahengjet e Shqipëria që duam…

Asnjë prej tyre nuk është detyrë funskionale e Ministrit të Mbrojtjes.

Olta Xhaçka ka shpërdoruar detyrën dhe fondet publike, prandaj ajo duhet të ndiqet penalisht.

Një kryeministër normal, do të duhej ta kishte shkarkuar menjëherë nga detyra.

Ne kemi provuar me fakte, me data, me pamje filmike, se sa herë Xhacka ka shkuar në Dibër për mbledhje partie ne 2 muajt e fundit, ne kulmin e pandemisë, ajo ka përdorur si taksi helikopterin ushtarak operacional.

Është fatkeqësi për këtë vend, që një mjet i tillë modern, me 27 vende në bord, që do të duhej të përdorej
për operacione shpëtimi,
për emergjenca
apo misione stërvitore,
të keqpërdoret nga një shoqe partie për të bërë mbledhje me personazhet kriminalë të dosjes 184!

10 ditë pas denoncimit të shpërdorimit të detyrës, Olta Xhaçka nuk ka gjetur ende kurajon të flasë!

Akoma nuk u ka thënë shqiptarëve që vuajnë për bukën e gojës, nga mungesa e ilaçeve antikovid, nga mungesa e oksigjenit a shtreterve nëpër spitale, se pse ajo shkon në mbledhje partie me helikopter, duke shpenzuar deri në 10 mijë euro për rrugë.

Të dhënat e reja tregojnë se Olta Xhaçka e ka përdorur helikopterin për të shkuar në mbledhjet e partisë në Dibër, qe kur Edi Rama e delegoi atje. Ka një vit e gjysëm që ajo shpërdoron me qindra miliona lekë për ta përdorur helikopterin si taksi elektorale.

Olta Xhaçka dhe Edi Rama mund të vazhdojnë heshtjen fajtore dhe abuzimin kriminal, por kjo pak rëndësi ka!
Qytetarët e kanë kuptuar se këta janë një hordhi barbarësh që punojnë vetëm për vete.

Qytetarët meritojnë një qeveri funksionale që punon për interesin e tyre, për hapjen e vendeve të punës dhe që kujdeset për jetën dhe shëndetin e qytetarëve

Mjaft më me vjedhje, mashtrime, tallje!
Është koha për ndryshim!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përplasjet në PD dhe “non grata”, Hajdari komenton deklaratat e Escobar

Përplasjet e forta në PD, shpallja “non grata” e Berishës e rikthimi në Kuvend janë risjellë sërish në fokus. Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari, i ftuar...

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...