E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

PD i drejtohet Kolegjit Zgjedhor/ Kërkon përsëritje të zgjedhjeve në Shkodër

Partia Demokratike vijon betejën e saj ligjore, për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prilit. Ditën e sotme, kjo forcë politike ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor, vendimin e KAS për qarkun e Shkodrës.

PD kërkon pavlefshmëri të zgjedhjeve në këtë qark, për shkak të parregullsive të raportuara në KAS. Gjithashtu, sipas PD, zgjedhjet në qarkun e Shkodrës duhet të përsëriten.

Kolegji Zgjedhor ka vendosur që ta shqyrtojë ankimimin të premten më 10 qershor në orën 11:00. Më herët, Kolegji Zgjedhor ka rrëzuar paditë e PD dhe LSI për shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve të 25 prillit në Vlorë dhe në Gjirokastër.

Pak ditë më parë, KAS rrëzoi kërkesën e PD-së për të shpallur pavlefshmëri ne zgjedhjet e 25 prillit në qarkun e Shkodrës.

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, u fituan nga Partia Socialiste, e cila siguroi 74 mandate. Partia Demokratike doli e dyta në këto zgjedhje, me 59 mandate.

LSI pati një tkurrje të madhe, pasi mori vetëm 4 mandate nga 19 të cilat i fitoi në zgjedhjet e 2017. Ndërkohë, surprizë mund të konsiderohet PSD e Tom Doshit, e cila siguroi 3 mandate.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...