E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

Pavarësisht se kush fiton, SHBA-ja do të mbetet një vend i përçarë

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Nga Jacob Heilbrunn “National Interest”

Në vitin 1960 Xhon Kenedi fitoi votën popullore me 0.2 për qind përballë Riçard Niksonit. Zgjedhjet ishin të kontestuara. Pati shumë pikëpyetje në lidhje me votimin në Ilinois dhe Teksas, me zërat e shumtë se kryebashkiaku i Çikagos Riçard Dalej dhe senatori Lindon Xhonson, ishin direkt të përfshirë në mbushjen e kutive të votimit.

Por Niksoni vendosi në fund të mos e kontestonte rezultatin. Ai e pranoi humbjen më 9 nëntor të atij viti, duke deklaruar se “vendi ynë nuk mundet të përballojë agoninë e një krize kushtetuese”. Por kjo gjë ndodhi 60 vite më parë. Ndërkohë, presidenti aktual Donald Trump, nuk hezitoi që të shpallë fitoren që në orët e para të mëngjesit të 4 nëntorit.

Nga Salla Lindore e Shtëpisë së Bardhë, ai këmbënguli në ndërprerjen e çdo lloj numërimi të mëtejshëm të votave:”Ky është një mashtrim ndaj publikut amerikan. Ky është një turp për vendin tonë. Ne po bëheshim gati të kremtonim fitoren në këto zgjedhje. Sinqerisht, ne i fituam këto zgjedhje”.

Por kjo sjellje nuk duhet të cilësohet si një surprizë. Trump e kishte lidhur vazhdimisht fushatën e tij me pretendimin paraprak, se do kishte “zgjedhje të manipuluara”. Trump do të mobilizojë ekipin e tij të avokatëve për të tentuar të ndalë numërimin, ndërsa Bajden do të bëjë përpjekjet e tij për ta vazhduar atë.

“Numërimi nuk do të ndalet. Ai do të vazhdojë, derisa të numërohet çdo votë e hedhur siç duhet. Pasi kështu thonë ligjet tona, ligjet që mbrojnë të drejtën kushtetuese e çdo të amerikanëve për të votuar”– tha menaxheri i fushatës së Bajden Xhen O’Mallej Dilon.

Por një gjë është e sigurt:pavarësisht nëse do të fitojë apo humbë në këto zgjedhje, strategjia e fushatës së Trump ka rezultuar fituese. Kritikët e tij thanë se mesazhi polarizues i Trumpit, do të ishte një lloj bumerangu për të. Në fakt nuk ndodhi kështu.

Lexo edhe :   Trump kërkon rinumërimin e votave edhe në një tjetër shtet
Lexo edhe :   Miratohet kërkesa e Trump, shteti i Wisconsin-it do të rinumërojë votat

Edhe pse disa rezultate nuk kanë dalë ende, fakt është që performanca e Trumpit dhe Partisë Republikanë në këto zgjedhje, duket të jetë mjaft mbresëlënëse. Ka një bazë solide votuesish të bardhë në zonat rurale, të cilët e kanë mbështetur Trumpin në dy zgjedhje të njëpasnjëshme.

Ndarja fshat-qytet në SHBA, duket më e fortë se kurrë më parë. Ndërkohë “muri jugor” i republikanëve, duket se ka rezistuar. Demokratët shpresonin që të merrnin Floridën. Nuk patën asnjë shans. Votuesit latinë dhe ata afro-amerikanë i shtuan votat  tyre pro Trumpit.

Po “muri blu” i demokratëve? Trump e dërrmoi atë në vitin 2016. Bajden ruan një epërsi në disa shtete kyçe. Por Trump shpreson Gjykata e Lartë të ndalë numërimin në shtete të ndryshme.

Siç vëren Rachel Bucchino, zgjedhjet mund të vendosen në një sallë gjyqi. Nëse Bajden arrin një fitore të ngushtë në Kolegjin Elektoral duke marrë Uiskonsinin, Miçiganin dhe Pensilvaninë, ai do të hasë në vështirësi të mëdha që në fillim të presidencës së tij.

Nuk ka asnjë fitore të pastër për partinë Demokratike. Përkundrazi. Ndërkohë nëse zgjedhjet i fiton Donald Trumpi, ai do të bëhet padyshim një nga presidentët më të rëndësishëm të historinë amerikane. Ndikimi i tij në reformimin e qeverisë, gjyqësorit dhe politikës së jashtme do të jetë i madh.

Nëse fiton Xho Bajden, edhe ky ka shumë të ngjarë të ketë të njëjtin efekt. Nëse fiton Trump, ai do të humbasë sërish votën popullore. Kushdo që të bëhet president, rezultati më i mundshëm është një vazhdim i pamëshirshëm i polarizimit të asaj që e ka goditur rëndë Amerikën gjatë dekadës së fundit. Këto zgjedhje nuk shënojnë aspak fundin e grindjeve në Amerikë. Përkundrazi, është vetëm fillimi.

Burimi i lajmit: https://nationalinterest.org/blog/2020-election/donald-trump%E2%80%99s-reelection-strategy-was-real-winner-last-night-171935

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Braçe zbardh pasurinë ‘e çmendur’ të Lulzim Bashës

Sikundër Rama, bluzat e bardha, edhe zv/kryeministri Erion Braçe, ka reaguar ashpër ndaj kreut demokrat Lulzim Basha, lidhur me deklaratat për fshehjen e numrit...

Pas Greqisë, një tjetër shtet shtrëngon masat për Shqipërinë

Pas Greqisë, edhe Mali i Zi ka kufizuar lëvizjet e qytetarëve shqiptarë. Për shkak të rëndimit të situatës si pasojë e koronavirusit, Mali i...

Horoskopi, 21 nëntor 2020

Dashi Mundohuni të shmangni stresin e udhëtimeve në distanca të gjata. Natyra gazmore e anëtarëve të familjes do të lehtësojë atmosferën në shtëpi. Ndërhyrja e...

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Publikimi i fotove brenda morgut, IML: Inskenim dashakeqës i mediave

Instituti i Mjekësisë Ligjore, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuara nga brenda Morgut të Tiranës. IML shprehet e indinjuar me atë që ajo...