E diel, 31 Maj, 2020
19 C
Tirana

“Pasuritë natyrore duan t’ia japin dashnoreve”, mashtrimi për Syrin e Kaltër

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Nga Anxhela Ferra

Lajmi i dhënies me qira të kabinave në Syrin e Kaltër për një shumë prej 600 eurosh solli një reagim të gjerë te njerëzit. Të cilët e quajtën absurde shumën e përcaktuar nga Ministria e Financave për një pasuri kombëtare.

Por, në një prononcim mediatik, ministri i Mjedisit Blendi Klosi e quajti një anomali të institucioneve dhe procedurat u pezulluan. Mirëpo, çfarë do të ndodhë me Syrin e Kaltër?

Aktivisti Arben Kola në një intervistë për Tirana Today thotë se anulimi i dhënies me qira është një mashtrim. Dhe i bën thirrje njerëzve që të ndërgjegjësohen më tepër, para se të shterojnë gjithë pasuritë kombëtare të vendit tonë.

“Nuk kemi pasuri për të dhënë me qira. Sepse ato janë pasuri të përbashkëta, kombëtare. Deklarata e parë qëndron, ajo zonë do të jepet me qira. Këto të tjerat janë mashtrime. Dhe ne këtë e kemi parë me Valbonën, me Holtën. Por, edhe me shumë projekte të tjera, ku këta kanë deklaruar anulim dhe në krahun tjetër kanë vazhduar masakrimin e parqeve kombëtare dhe lumenjve.

Nuk ka ndodhur në asnjë nga vendet e rajonit apo Europë dhe as nuk do të ndodhë asnjëherë. Në rast se do ta marr në menaxhim privati, me siguri që do të kishte shumë abuzim. Në shumë mënyra, mund të grabiste dhe ujin për ta paketuar dhe shitur. Mund të rriten tarifat e mund të arrihet edhe në dhunimin e njerëzve të caktuar. Të cilët kanë guxim të protestojnë për një padrejtësi. Ndaj parqet kombëtare janë e drejtë ekskluzive dhe duhet të jenë e shtetit shqiptar.

Nëse shteti nuk është i aftë për t’i menaxhuar, bashkë me agjencinë e zonave të mbrojtura; le të japin dorëheqjen dhe të thyejnë qafën.”

Dhënia me qira e pasurive natyrore nuk është diçka e padëgjuar në vendimmarrjet e qeverisë. Parku i Drilonit është duke u diskutuar po ashtu për tu dhënë një shoqërie private me qira. Sipas Kolas kjo është diçka që duhet ndaluar.

“Unë mendoj se njerëzit i revoltoi çmimi i ulët, kurse mua më irriton dhënia me qira. Nuk duhet të jepet fare me qira. Ajo duhet të rri në menaxhimin e shtetit. As Syri i Kaltër, as Driloni, as Butrinti nuk janë për qira. Çfarë kanë ngelur burimet e fundit, duan t’ia japin shokëve, dashnoreve, etj. Që këta i dinë shumë mirë se kush janë. Arsyeja përse po shtohen këto raste për të dhënë këto pasuri natyrore me qira vjen si rezultat i mos-funksionimit të shtetit. Sepse realisht nuk kemi asnjë lloj gjykate që të na mbrojë ne si shqiptarë.”

Në intervistën për Tirana Today aktivisti shprehet me nota të ashpra përkundrejt qeverisë dhe ministrit të mjedisit Blendi Klosi.

Me fjalën që deklaroi ministri “anomali” tregoi që është i pirë gjithë kohën. Do të thotë që nuk është në kontroll të punës për të cilin shqiptarët e paguajnë. Nuk kemi çfarë t’iu tregojmë brezave që do të vijnë, në rast se ne nuk do të arrijmë të ndalojmë këta dhunues të brendshëm. Këta pushtues të brendshëm, këta gjak prishur, të pangopur, fëmijë të djallit. Këtë klasë politike, unë nuk mund t’i quaj shqiptarë, këta janë pjellë e djallit.”

Për këto arsye, si edhe për ruajtjen e liqeneve, dhjetëra qytetarë u mblodhën sot si shenjë revoltë. Me moton ‘Peshkaqenët’ po gëlltisin lumenjtë dhe ‘Elefantët’ po hanë male, aktivistët marshuan drejt Ministrisë së Mjedisit. Për t’i kërkuar Blendi Klosit që t’i japë fund këtyre projekteve. Ose në të kundër sipas tyre duhet të japë dorëheqjen./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ecuria javore e kursit të këmbimit/ Rënie e përgjithshme e valutave të huaja

Kjo javë ka qenë e qëndrueshme për valutën evropianë e cila e ka nisur javën në kuotën e 124.04 lekë dhe e ka mbyllur...

Humb jetën një 82-vjeçare tek Sanatoriumi, pas vdekjes rezultoi pozitive me koronavirus

Një 82-vjeçare e cila ka humbur jetën në Sanatorium, për shkak të problemeve të shumta shëndetësore, ka rezultuar me koronavirus pas vdekjesas. Ministria e Shëndetësisë...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

Daçiç: Vendimi i fundit i Kosovës është më i keq sesa masa 100% për mallrat

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, ka reaguar pas vendimit që u mor mbrëmë nga qeveria në detyrë e Kosovës. Kjo e fundit...

Ulet numri i rasteve të reja, bilanci i 24 orëve të fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 15 raste të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Prej tyre, 11 raste janë...
WhatsApp KONTAKTO TT