E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

Pasiguria e Metës nuk ka lidhje me tërmetin

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Nga: Mero Baze

Ilir Meta po këmbngul se është ende në krye të “komandës” në këtë vend. Ka thirrur nesër Këshillin e Sigurisë Kombëtare, një institucion që herën e fundit është thirrur po nga Ilir Meta, para më shumë se dy vitesh, për t’u distancuar nga Klement Balili, pasi hëngri një dru në Uashington.

Mbledhja e Këshillit në fakt nuk ka aq shumë lidhje me tërmetin, por me sjelljen politike të Edi Ramës dhe Lulzim Bashës ndaj katastrofës natyrore. Ilir Meta dhe Sali Berisha dështuan në sulmin e tyre të parë, për ta përdorur katastrofën natyrore, për ngjallje paniku, apo ndonjë gjëmë më të madhe njerëzore. Këtu ka padiskutim meritë dhe gjuha e moderuar dhe sjelljet normale të Lulzim Bashës, i cili diktoi vijën politike të opozitës me atë qëndrim.

Tani me se duket, paranoja e Ilir Metës ka nisur të funksionojë. Pas thirrjeve të Edi Ramës për dialog me opozitën dhe diskutim mbi rrugëzgjidhjet nga kriza, Ilir Meta duket se më shumë se sa nga tërmeti, është futur në panik nga një fotografi e re, e Edi Ramës me Lulzim Bashën në një tavolinë. Ndaj ai kërkon me urgjencë që Edi Rama të shfaqet në tryezën e tij dhe jo bashkë me Lulzim Bashën. Beteja e tij dhe Berishës kundër dialgut të qeverisë me opozitën në këto momente, është e pashembullt dhe po përpiqen ta kompleksojnë Lulzim Bashën.

Por Ilir Meta nuk asgjë në dorë si President që ta qetësojë situatën. Si President ai nuk gëzon besimin e atyre që e kanë zgjedhur dhe është në një proces shkarkimi. Ndaj nëse kërkon të kontribojë në këto ditë të vështira, le të japë kontribut financiar, ose të bëhet pjesë e njerëzve që qetësojnë situatën, zbutin agresivetetin dhe makthet që kanë mbërthyer njerëzit e dëmtuar, ose së paku të mos lëshojë zagarët e tij rrugëve për të mbjellur zi.

Lexo edhe :   Petro Koçi: Presidentin e kemi 'çun problematik'
Lexo edhe :   Vargjet e muzikantëve zviceranë/ Meta: Këngë homazh që duhet të na zgjojë

Në këto kushte mendoj se qeveria duhet ta injorojë politikisht Ilir Metën. Përfaqësuesit politik të qeverisë nuk kanë pse ulen në një tryezë me të. Ata mund t’ia delegojnë praninë në mbledhje njerëzve teknikë që nuk kanë funksione politike, meqë Presidenti në shkarkim, kërkon të duket sikur është në krye të detyrës.

Problemi i tij real nuk është tërmeti, por si të ndjehet që është ende “komandant” dhe si të shpëtojë nga makthi, se mos tërmeti ul Ramën e Bashën në një tryezë, nga e cila mund të prodhohet një politikë përjashtuese për të.

Kaq është i gjithë halli i tij. Një president që tentoi të shkaktojë tërmet në Shqipëri, duke hedhur vendin në flakë para 30 Qershorit, u neutralizua, duke u injoruar. Njësoj duhet vepruar përsëri. Një President që nuk merret më seriozisht nga asnjë palë, nuk ka se si të humbasë kohën e qeverisë, në këto ditë të vështira.

Një Presidenti, të cilit nuk i janë përfillur dekretet, nuk ka pse t’i përfillen njoftimet për mbledhje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Vala e dytë do jetë më agresive”/ Maliqi: Nuk ka virus më të tmerrshëm se Rama

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Rama, se vala e dytë e koronavirusit do të jetë edhe më agresive. Përmes një...

Rikthehen reshjet?/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Zonat bregdetare do të jenë me kushte të qëndrueshme atmosferike. Ndërsa pjesa tjetër e vendit në orët e mesditës do të mbetet nën ndikimin...

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...
WhatsApp KONTAKTO TT