E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Pas takimit me Erdogan, Rama vizitë dy ditore në Greqi dhe darkë me Mitsotakis. Ja çfarë është diskutuar

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë dy ditore në Greqi. Pas takimit me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan, shefi i qeverisë ka takuar dje në një darkë pune homologun e tij grek Kyriakos Mitsotakis. Mediat greke shkruajnë se në tryezë janë diskutuar të gjitha çështjet e mbetura pezull.

Të dy kryeministrat kanë diskutuar për marrëdhëniet dypalëshe, si dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë. “Diskutim i veçantë u bë për Pakicën Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare.

Rama e Mitsotakis shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer, të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

Në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku, në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën, në një kontekst dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve”, bën të ditur zyra e kryeministrit Mitsotakis.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Berisha kritikon termin "vëllazëri" gjatë vizitës së Erdogan

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...