E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Pas SHBA-së, edhe BE-ja gati të izolojë Berishën

Shpallja “non grata” të ish-kryeministrit Berisha nga SHBA-ja, mund të mos jetë veprimi i vetëm kundër tij. Dje në Komitetin e Jashtëm të Parlamentit Europian kanë nisur diskutimet mbi raportin vjetor të eurodeputetit, Lucas Mandl, mbi bashkëpunimin në luftën kundër krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor.

Eurodeputetja Viola Von Cramon ka dalë me një propozim, kur kërkon që BE-ja të ndjekë të njëjtën rrugë si SHBA-ja lidhur me shpalljen “non grata” të personave të korruptuar apo që cenojnë stabilitetin e Ballkanit.

Viola Von Cramon, që në PE mban edhe postin e raportueses për Kosovën, propozon në amendime që i bëjnë thirrje Bashkimit Europian që të përqafojë praktikën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke sjellë si shembull shpalljen “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha.

“(PE) mirëpret qasjen e rinovuar të angazhimit të SHBA në Ballkanin Perëndimor, përfshirë përqëndrimin e tyre në luftën kundër korrupsionit. Vlerëson në këtë kontekst urdhrin ekzekutiv të SHBA për të sanksionuar personat që kontribuojnë në destabilizimin e rajonit, si edhe aksionet që shënjestrojnë individë dhe ente për akte domethënëse korruptive në Bullgari dhe ish-Kryeministri Berisha në Shqipëri.

Bën thirrje që BE të ketë një qasje plotësisht të ngjashme me këtë (praktikën e SHBA)”, propozon eurodeputetja Von Cramon në amendimin e saj.

Eurodeputeti i së djathtës, David Lega, propozon në amendimin e tij që në raportin vjetor mbi bashkëpunimin kundër krimit të organizuar të vihet theksi të korrupsioni, sipas tij, në nivele të larta në Shqipëri.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka përjashtuar zyrtarisht Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD. Dje në Kuvend u votuan grupet parlamentare, dhe në shkresën që Alfred Rushaj ka dërguar në Parlament, nuk figuron Sali Berisha. Ky i fundit në formularin që ka plotësuar është shprehur se është pjesë e grupit të PD, por kjo nuk është marrë parasysh, pasi kreu i grupit demokrat Rushaj nuk e ka konfirmuar.

Lexo edhe :   As Basha, as Berisha
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...