E hënë, 18 Janar, 2021
3 C
Tirana

Pas pandemisë, Wuhan përballet me përmbytje

Atëherë kur dukej se Wuhan po përjetonte pak qetësi nga pandemia, një tjetër situatë problematike është shfaqur.

Wuhan, provincat Anhui, Jiangxi dhe Zhejiang kanë shpallur alarmin e kuq për shkak të përmbytjeve. Reshje të shumta me rrebeshe kanë shkaktuar rritjen e nivelit të lumenjve, duke sjellë probleme në shumë fshatra.

Liqeni Poyang në provincën Jiangxi ka pësuar një rritje të nivelit të ujit, duke shkaktuar përmbytje në zonat përreth.

Wuhan është cilësuar shpesh si epiqendra prej nga u shpërnda koronavirusi. Mijëra persona u infektuan në atë rajon, duke cuar edhe në hapjen e spitaleve të reja të posaçme.

Mirëpo prej kohësh tashmë, Wuhani dhe Kina në përgjithësi duket se e kanë marrë veten nga pandemia, pasi shifrat e raportuara janë shumë të vogla.

Ndërkohë, situata nuk duket po aq mirë në vende të tjera të botës, ku koronavirusi vijon të jetë një problem i madh.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Lexo edhe :   Përmbytjet ‘mollë sherri’, Rama: Meta është në hall, se ndihmoj dot

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...