E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Pas Kroacisë, tërmet edhe në Itali

Pas lëkundjeve të fuqishme sizmike në Kroaci, një tjetër tërmet është regjistruar rreth orës 15:36, por këtë herë në Italinë fqinje.

Sipas asaj që raporton EMSC, magnituda ka qenë 4.4 ballë e shkallës Rihter, me epiqendër 22 kilometra larg qytetit të Veronës.

Sipas mediave italiane, fillimisht pati edhe dy lëkundje të tjera sizmike, e para me epiqendër afër Salizzoles (Verona), me madhësi 3.4 e cila u regjistrua në orën 14:02, dhe e dyta me madhësi 2.8, në orën 14:44.

Tërmeti ka shkaktuar panik te qytetarët, teksa nuk raportohen dëme materiale apo të lënduar në njerëz.

Ndërkohë, ditën e sotme rreth orës 12:20, Krocai u trondit nga një tërmet me magnitudë 6.3 ballë. Epiqendra ishte 46 kilometra nga Zagrebi dhe 9 kilometra në jugperëndim të Sisak në zonën e Petrinja.

Lëkundjet e fuqishme janë ndjerë edhe në Bosnje, Hungari, Çeki, Itali dhe në Malin e Zi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...