E diel, 24 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Pas daljes nga BE, Britania e Madhe ndryshon pasaportat

Britania e Madhe pritet të zëvendësojë pasaportën e saj, duke ndryshuar dizajnin e saj.

Pas daljes nga Bashkimi Evropian, Britania pritet të rikthejë muajin e ardhshëm pasaportat blu, duke zëvendësuar kështu ato aktualet ngjyrë vishnjë. Pasaportat blu u lëshuan për herë të parë në vitin1921.

Ato dolën jashtë qarkullimit pas vitit 1988, kur anëtarët e atëhershëm të komunitetit ekonomik evropian ranë dakord të harmonizonin dizajnin.

Sekretarja e brendshme në Britaninë e Madhe, Priti Patel, tha se pasaporta do të mbajë sërish simbolet e identitetit kombëtar.Megjithatë, pasaportat ngjyrë vishnje nuk do të zhvlerësohen automatikisht por do të mbeten të vlefshme për udhëtime deri kur të skadojnë.

Sipas indeksit të pasaportave, 81 vende të botës kanë pasaporta blu, mes tyre Australia, SHBA, Kanadaja, India dhe Hong Kongu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...