E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Pas COVID-19, Kina konfirmon infektimin me gripin e shpendëve

Në kohën kur frika nga pandemia është ende e madhe, pavarësisht vaksinimeve, nga Kina vijinë sërish lajme aspak të mira. Kina ka konfirmuar infektimin e një njeriu me një variant të ri të gripit të shpendëve. Lajmin në fjalë e ka përcjellë Qeveria e Kinës, duke thënë se një person ka marrë gripin e shpendëve, variantin H10N3.

Po kështu bëhet me dije se rreziku i përhapjes në shkallë të gjerë është i ulët. Ky besohet të jetë rasti i parë i infektimit të një njeriu me H10N3. Pacienti, 41 vjeç, nga qyteti Zhenjiang, është shtruar në spital më 28 prill dhe është në gjendje të qëndrueshme, njoftoi të martën Komisioni Kombëtar i Shëndetit.

“Ky infektim është një transmetim aksidental midis specieve”, tha ky Komision. Sipas tij, “rreziku i transmetimit në shkallë të gjerë është jashtëzakonisht i ulët”. Sipas Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara, gripi i shpendëve H7N9 ka infektuar 1,668 njerëz qysh në vitin 2013. Nga ta, 616 kanë ndërruar jetë.

Epidemia e fundit njerëzore nga gripi i shpendëve H7N9 ka ndodhur në Kinë, nga fundi i vitit 2016 deri më 2017. Varianti i ri i gripit të shpendëve pason pas koronavirusit vdekjeprurës.

Rasti i parë me COVID-19 llogaritet të jetë shënuar më 17 nëntor të vitit 2019. Autoritetet kineze bënë çështë e mundur, për të fshehur përhapjen e gripit në javët e tij të para, përfshirë kritikat ndaj mjekëve që tentuan të njoftonin kolegët për virusin e ri të ngjashëm me Sarsin në qytetin Wuhan në provincën Hubei.

Lexo edhe :   Video/ Kompania në Kinë ''ndërton'' godinën 10 katëshe në 28 orë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...