E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Pas bllokimit të domain-it, qeveria mbyll “Jeta osh Qef” edhe në Facebook

Prej disa muajsh portali, “Jeta osh Qef” po publikonte një seri dokumentesh që vërtetonin abuzime dhe vjedhje skandaloze me anë të tenderave.

Por, një gjë e tillë duket se nuk i ka pëlqyer qeverisë, që sot ka ndërmarrë veprimin e rradhës kundër portalit në fjalë.

JOQ Albania prej një viti po informonte vetëm nëpërmjet platformës sociale Facebook, pasi në nëntor të vitit 2019 qeveria nëpërmjet AKEP e bllokoi këtë faqe kritike ndaj qeverisë, ku në shumicën e rasteve publikohen denoncimet pa censurë të qytetarëve.

Së fundmi kjo faqe, me mbi 2 milionë ndjekës, është mbyllur edhe nga Facebook, pas një morie raportimesh që nuk dihet nga e kanë adresën.

Në 30 nëntor të vitit të shkuar, pas paralajmërimeve të kryeministrit Edi Rama kundër portaleve. AKEP, e bllokoi pa asnjë argumentim serioz domain-in  e JOQ, duke pamundësuar vizitimin e saj nga të gjithë ata që jetojnë në Shqipëri. Që prej atëherë, ajo ka funksionuar në Facebook, por sot as nga këtu nuk mund të ndiqet më.

Mbylljen e “JOQ Albania” në Facebook e konfirmon edhe administratori i portalit Gentian Çekeli, përmes një postimi në rrjetet sociale. Sipas tij, pas këtij sulmi ka një prapavijë politike nga grupe pranë qeverisë që kanë reportuar faqen në Facebook.

“Lajm i mirë për politikanët! Pas mbylljes së website-it, armata e sufllaqeve mbyll edhe JOQ Albania në Facebook. Lufta vijon…”. shkruan ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...