E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Pas Amerikës vjen Zoti

Nga: Astrit Patozi

Ne jemi shumë të vegjël dhe ndoshta të fundit, që mund të flasim apo të shpjegojmë ngjarjet e djeshme shokuese në Uashington.

Për vetë historinë, peshën, por ndoshta më shumë për shkak të problemeve tona ciklike me lirinë dhe shtetin e së drejtës në 30 vjetët e fundit.

Sepse sa herë që ka ndonjë hall të madh me demokracinë në botë, të gjithë kthejnë sytë nga Amerika, duke e konsideruar atë si pikën fundore, prej ku mund të kërkohet dhe gjendet zgjidhja.

Por kur i ndodh asaj vetë, të gjithë duhet të ndjehen të lënduar, të trembur më pak të mbrojtur dhe më të pasigurt se më përpara.

Se përtej saj nuk mund të presësh gjë tjetër. Pas Amerikës vjen vetëm Zoti. Dhe ndoshta pse është kështu, prej andej do të vijë shpejt edhe shërimi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...