E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Pas 8 muajsh, Kina shënon vdekjen e parë nga koronavirusi. Rriten rastet e reja

Kina ka shënuar vdekjen e parë nga koronavirusi në provincën e Hebeit që prej 17 Majit të vitit 2020. Një grua e cila kishte dhe sëmundje të tjera bashkëshoqërurse, ka ndërruar jetë ditën e sotme si pasojë Covid-19.

Ndërkohë, Kina ka regjistruar edhe një numër të lartë rastesh të reja. Në 24 orët e fundit, provinca veri-lindore e Hebei ka regjistruar 81 raste të reja, duke e çuar numrin total në 463 shkruan CNBC.

Takimet më të larta të qeverisë janë anuluar si rezultat i rasteve në rritje në rajon dhe në ditët e fundit, tre qytete janë izoluar.

Ndërkohë, transporti brenda dhe jashtë provincës tani është rreptësisht i kufizuar dhe po vendosen linja telefonike emergjente për këdo që ndjen shqetësim. Shumica e rasteve të Covid-19 janë në qytetin Shijiazhuang, i cili ka një popullsi prej rreth 11 milion njerëz.

Një ekip nga Organizata Botërore e Shëndetësisë mbërriti në Wuhan të enjten për të hetuar origjinën e virusit së bashku me shkencëtarët kinezë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...

Pse opozita e Albinit, është më pranë fitores se opozita e Lulzimit

Nga: Kreshnik Spahiu Kosova dhe Shqipëria janë në prag të zgjedhjeve parlamentare. Çifti Vjosa dhe Albini ndryshojnë shumë nga Monika dhe Lulzimi? Nëse në Kosovë fitorja e...