Kryesore

“Parlamenti reagon kur presidenti çmendet”, Rama: Meta e ka humbur të drejtën…

               Publikuar në : 18:54 - 12/06/19 Enno

Kryeministri Rama ishte i pranishëm në Divjakë ku vazhdoi fushatën elektorale dhe prezantoi kandidatin për zgjedhjet e 30 qershorit. Gjatë fjalës së tij Rama foli edhe për vendimin e Ilir Metës, të cilin e quajti si një akt të panjohur në histori dhe se nëse logjika e Ilir Metës, që firma të ishte e mundur të çbëhej, nuk do të kishte më shtet, por të bëhej mbarë botë një rrumpallë e madhe.

“Ilir Meta ka kryer një akt të panjohur në historinë e qeverisjes, firmos dhe çfirmos. Sikur bota të hynte në logjikën e Ilir Metës, që firma të ishte e mundur të çbëhej, nuk do të kishte më shtet, por do të bëhej mbarë botën një rrumpallë e madhe.

Kjo do të mbetet vetëm një vepër e shëmtuar, papërgjegjshmërie. Ilir Meta e ka humbur të drejtën të qëndrojë në godinën e Presidencës së Republikës, për aq kohë sa fuqia e sovranit qëndron në duart e parlamentit dhe për aq kohë sa parlamenti mund të reagojnë nëse presidenti çmendet.

Ky është një plan kundër Shqipërisë dhe kundër njerëzve të thjeshtë dhe jo kundër meje”, tha Rama.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT