E enjte, 21 Janar, 2021
7 C
Tirana

Paralajmërimi: S’ka vaksina anti-covid për vendet e varfëra deri në 2024

Skema globale për të shpërndarë vaksinat COVID-19 në vendet e varfëra përballet me një rrezik “shumë të lartë” dështimi, duke i lënë vendet potencialisht në miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri në fund të vitit 2024, thonë dokumentet e brendshme.

Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, është skema kryesore globale për të vaksinuar njerëzit në vendet me të ardhura të varfra dhe të mesme në të gjithë botën kundër koronavirusit.

Ai synon të japë të paktën 2 miliardë doza vaksine deri në fund të vitit 2021 për të mbuluar 20% të njerëzve më të prekshëm në 91 vende të varfra dhe me të ardhura të mesme, kryesisht në Afrikë, Azi dhe Amerikën Latine.

Por, në dokumentet e brendshme të rishikuara nga Reuters, promovuesit e skemës thonë se programi po lufton nga mungesa e fondeve, rreziqet e furnizimit dhe rregullimet komplekse kontraktuale të cilat mund ta bëjnë të pamundur arritjen e qëllimeve të tij.

Raporti dhe dokumentet e tjera të përgatitura nga Gavi po diskutohen në mbledhjet e bordit të Gavi në 15-17 Dhjetor. Dështimi i objektit mund të lërë njerëzit në kombet e varfra pa ndonjë qasje në vaksinat COVID-19 deri në vitin 2024, thotë një nga dokumentet.

Rreziku i dështimit është më i lartë sepse skema u krijua kaq shpejt, duke operuar në “territor të paeksploruar”, thotë raporti.

Vendet e pasura, të cilat kanë rezervuar shumicën e rezervave aktualisht të disponueshme të vaksinave COVID-19, po planifikojnë gjithashtu të dhurojnë disa doza të tepërta vendeve të varfra, megjithëse nuk është e qartë nëse kjo do të ndodhte përmes COVAX.

Lexo edhe :   Gjashtë viktima nga Covid, rritet numri i rasteve të reja në Kosovë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...