E diel, 17 Janar, 2021
5 C
Tirana

Paralajmërimi i Vuçiç/ Përleshje e gaz lotsjellës në Beograd, 43 policë të plagosur (VIDEO)

Gjatë protestës së mbrëmshme në Beograd, për shkak të paralajmërimit të rikthimit të orës policore, janë plagosur 43 policë. Mediat në Serbi bëjnë me dije se mbi 1000 qytetarë u mblodhën në qendër të Beogradit, pasi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, paralajmëroi rikthimin e orës policore në fundjavë, për shkak të rritjes së numrit të rasteve me koronavirus.

Përleshjet shpërthyen pasi një grup protestuesish, u përpoq të hyjë në ndërtesën e Kuvendit të Serbisë, duke bërë që policia të hidhte gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën.

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsa Stefanoviç, tha se 43 policë u plagosën gjatë protestës së mbrëmshme. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, ai u shpreh se sulmet ndaj oficerëve të policisë janë të papranueshme dhe nuk do të tolerohen.

Turma pranë hapësirës së Kuvendit u shpërnda rreth orës 1:30 pas mesnate. Vuçiç tha të martën (7 korrik) se nisur nga sot, tubimet do të kufizohen në pesë njerëz dhe se do të kërkojë nga grupi punues i qeverisë kundër koronavirusit, që të shpallë orë policore në fundjavë.

“Duhet t’i mbrojmë qytetarët, kështu që nuk më interesojnë reagimet politike dhe protestat”, tha Vuçiç.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nota franceze dhe mllefi shqiptar me vaksinat

Nga: Skënder Minxhozi Një reagim ishte i pritshëm, pasi “tenxherja me presion” ka kohë që zien e shfryn. Fjala është për mërrëdhëniet e kryeministrit Edi...

Vetëm 19 vjeç/ Kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligën gjermane

Tim Civeja është mesfushori shqiptar 19-vjeçar që ka debutuar në Bundesligë ditën e djeshme me klubin e tij të Augsburgut ndaj Verder Bremenit në...

Si ndihmon Google Earth për të luftuar krimet ekologjike

Lista e krimeve që kryhen në sektorin e mjedisit në Lindjen e Mesme është e gjatë: rafineri të improvizuara nafte që lëshojnë tymra duke...

Rritet numri i të infektuarve në Kosovë, 5 viktima nga Covid-19

Pesë persona kanë vdekur dhe janë regjistruar 353 raste të reja me koronavirus në Kosovë, njoftoi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK). "Rastet e vdekjes...

Rama merr pjesë në fejesën e vajzës nga Mamurrasi me djalin turk (Video)

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në fejesën e vajzës nga Mamurrasi, Eldës dhe djalit nga Stambolli, Burakut. Ata u takuan gjatë kohës që Buraku...