E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Para jush, gruaja më e fuqishme në botë për vitin 2019-të

Angela Merkel për të nëntin vit radhazi është shpallur “Gruaja më e fuqishme në botë” sipas “Forbes”.

Merkel kryeson listën duke u ndjekur nga Christine Lagard dhe Nancy Pelosi.

Merkel është vlerësuar për qëndrimin e saj të palëkundur, forcën e gruas dhe rezistencën ndaj Donald Trump.

Ndërkohë në vendin e dytë është renditur Christine Lagarde, e njohur në mbarë botën për vlerat e saj në fushën e politikës.

Pas Lagarde vjen Nancy Pelosi, e cila u bë gruaja e parë që shërbeu si kryetare e Dhomës në SHBA në 2007.

Në shtator, Pelosi njoftoi një hetim zyrtar të fajësimit kundër presidentit amerikan Donald Trump, pas një fajësie të dyshuar se Trump mund të ketë abuzuar me pushtetin e tij si president.

Aktivistja mjedisore, Greta Thunberg është vendosur në vendin e 100-të në listën e “Forbes”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...

Pse temperaturat ulen shumë gjatë natës në shkretëtira?

Nëse do të ndërmerrni një udhëtim ditor në shkretëtirën e Saharasë në Afrikën e Veriut, do të duhet të keni me vete më shumë...