E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Pandemia/ Turqia shtrëngon masat, vendimi prek dhe qytetarët shqiptarë

Për shkak të situatës së Covid-19, Turqia ka marrë masa të rrepta kufizuese për udhëtarët që futen në këtë shtet.

Ambasada turke ka bërë të ditur ditën e sotme, se nisur nga 28 dhjetori do të bëhet e detyrueshme pajisja me një test negativ për të gjithë shqiptarët që udhëtojnë me avion, i cili duhet të jetë kryer brenda 72 orësh.

Ndërkohë, i njëjti vendim vlen edhe për personat që shkojnë në Turqi në rrugë tokësore, por masat për ta do të nisin më 30 dhjetor.

Udhëtarët që nuk janë pajisur me përgjigjen e testit, do të karantinohen për 7 ditë dhe më pas do t’i nënshtrohen tamponimit. Ambasada ka njoftuar se këto masa janë të vlefshme deri më 1 mars 2021.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Lexo edhe :   Turqia vaksinon mbi 650.000 punonjës shëndetësorë në 3 ditë

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...