E enjte, 21 Janar, 2021
7 C
Tirana

Pandemia/Rusia hap programin e saj të vaksinimit në Moskë

Rusia është vendi i katërt në botë sa i takon infektimeve. Numri i përgjithshëm i rasteve të COVID-19 në Rusi është gati 2.4 milion. Task forca qeveritare e koronavirusit ka raportuar më shumë se 41.000 vdekje. Britania u bë vendi i parë në botë që autorizoi vaksinën Pfizer/BioNTech.

Në kohën kur flitet se për pak ditë do të nisë shpërndarja e vaksinës së parë ndaj pandemisë, Rusia ka hedhur hapin e radhës. Mediat e huaja raportojnë se Rusia ka hapur programin e saj të vaksinimit COVID-19 në Moskë.

Rusia ka filluar programin e saj të vaksinimit COVID-19, me dozat e para që u shkojnë punëtorëve me rrezik të lartë të infektimit.

Provat janë ende në proces, kështu që vaksina aktualisht do t’u ofrohet vetëm njerëzve nën moshën 60 vjeç, dhe të cilët nuk kanë sëmundje kronike.

Zyrtarët shëndetësorë thanë se ata kishin hapur 70 klinika në kryeqytetin rus Moskë, dhe se dozat fillimisht do t’u ofrohen punonjësve të shëndetësisë, arsimit dhe social.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...