Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi.

Numri dy i PS, Taulant Balla, njoftoi dje nga foltorja e Kuvendit se deputeti Enver Roshi, i cili u infektua nga koronavirusi, është në gjendje të rëndë shëndetësore. “Enver Roshi është edhe kryetar i Komisionit të Shëndetësisë, që është në një gjendje të vështirë në përballjen me sëmundjen, i uroj shërim të shpejtë”, tha Balla.

Në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, deputeti Roshi është nisur me avion në Turqi dhe mendohet se do t’i nënshtrohet trajtimit me aparaturën e specializuar ECMO, aparaturë e cila fut oksigjen drejtpërdrejt në gjak dhe heq dioksidin e karbonit.

ECMO është një pajisje që siguron mbështetje jetësore, duke futur oksigjen në gjak dhe heq dioksidin e karbonit. Ajo zëvendëson funksionet e zemrës dhe të mushkërive, derisa ato të kthehen në normalitet.