E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Pandemia/ Manastirliu tregon qarkun e parë në vend pa asnjë rast aktiv me Co*id

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin e mirë, se Vlora është qyteti i parë në vend, që nuk ka asnjë rast aktiv me Covid-19. Lajmin, Manstirliu e bëri me dije përmes një postimi në rrjetet sociale.

”Lajm i mirë. Vlora është qarku i parë në vend, ku nuk ka raste aktive me covid19”, shkruan Manastirliu në rrjetin social, Facebook.

Situata epidemiologjike në vend

Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 8 raste të reja me Covid-19, nga 3.375 testime të kryera. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: nga 2 raste në Tiranë, Kuçovë, nga 1 rast në Shkodër, Durrës, Lezhë, Has.

Ndërkohë, një 73-vjeçar nga Tirana nuk e ka fituar dot betejën me sëmundjen. Po në 24 orët e fundit, janë shëruar edhe 14 pacientë, teksa raste aktive mbeten 136.

Statistika (15 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 8

Të shëruar në 24 orë 14

Të shtruar në spitale 19

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 3,375

Testime totale 762,976

Raste pozitive 132,469

Raste të shëruara 129,879

Raste Aktive 136

Humbje jete 2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 43

Tiranë 37

Berat 17

Durrës 11

Lezhë 7

Elbasan 6

Gjirokastër 6

Korçë 3

Dibër 3

Fier 2

Kukës 1

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Bashkia merr pronësinë e Teatrit/ Budina: Meta dhe Basha të mos heshtin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka protestuar ndaj vendimit të qeverisë për t’i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Regjisori...

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...