E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Pandemia/ Infektohen 46 milionë njerëz, Franca vendoset në shtet-rrethim

Kryeministri francez Jean Castex ka bërë të ditur se qeveria Franceze ka marrë masa për të mbajtur një shtetrrethim nga ora 21:00 deri në orën 6 të mëngjesit në më shumë se 38 departamente rajonale nga mesnata e nesërme, duke ndikuar në 46 milionë njerëz të popullsisë së saj prej 67 milionë banorë.

Shtet-rrethimi vjen pas një rekordi prej 40 000 raste të reja të të infektuarve me virus, të njoftuara në Francë gjatë 24 orëve të fundit. Autoritetet tashmë kishin vendosur një shtetrrethim në Paris dhe tetë qytete të tjera të mëdha javën e kaluar.

Disa biznese kanë përshtatur orët e tyre të hapjes, me një kinema në Paris që ofron mëngjesin për klientët në orën 8 të mëngjesit, për të inkurajuar njerëzit të shkojnë dhe të shohin një film në një kohë më të hershme. “Një valë e dytë e epidemisë së koronavirusit është tani në proces në Francë dhe Evropë. Situata është shumë serioze,” tha Z. Castex në një konferencë për shtyp, duke shtuar se muaji nëntor do të ishte shumë i vështirë.

“Javët e ardhshme do të jenë të vështira dhe numri i vdekjeve do të vazhdojë të rritet,” tha ai. Ai tha se ora e ndalimit do të hyjë në fuqi nga e premtja në mesnatë dhe do të qëndrojë e tillë për gjashtë javë, duke shtuar se situata do të vlerësohet javën e ardhshme dhe se rregullat e shtetrrethimit mund të shtrëngohen nëse është e nevojshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...