E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Pandemia, India synon të sigurojë 500 milionë doza të vaksinës

India shpreson të marrë deri në 500 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit deri në korrik të vitit të ardhshëm për rreth 250 milionë njerëz, tha të dielën ministri i Shëndetësisë Harsh Vardhan, derisa infeksionet në vendin e dytë më të prekur në botë, vazhdojnë të rriten.

India ka regjistruar rreth 6.55 milionë raste, 75,829 në 24 orët e fundit, ndërsa vdekjet e lidhura me COVID-19 kanë arritur gjithsej në 101,782, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

“Ekziston një organ i nivelit të lartë të ekspertëve që është në të gjitha aspektet e vaksinave,” shkroi Vardhan në Twitter. “Vlerësimi ynë i përafërt dhe synimi do të jetë marrja dhe shfrytëzimi i 400 deri 500 milionë dozave që mbulojnë (200 milionë-250 milionë) njerëz deri në korrik 2021.”

Instituti Serum i Indisë dhe kompanitë private janë bashkuar me organizata nga Bill & Melinda Gates Foundation me zhvilluesin e barnave në SHBA Novavax Inc, për të siguruar vaksinat.

India, ka gjasa për rritje të infeksioneve pasi një pjesë e madhe e popullsisë është e paekspozuar ndaj virusit, sipas një studimi të publikuar./rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...