E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Pandemia/ Holanda rikthen kufizimet që do zgjasin deri në tre javë

Më të lexuarat

Një valë e dytë e koronavirusit, ka bërë që autoritetet në Holandë të rikthejnë kufizimet.  Ritja e numrit të të infektuarve, ka bërë që të rikthehen masat e aplikuara pak muaj më parë, kur pati një bllokatë në mbarë botën.

BBC raporton se banorët e Holandës do jenë të detyruar që të mbajnë maskë në ambiente të mbyllura, si dhe në mjetet e transportit publik.

Qeveria ka vendosur që të rikthejë disa kufizime, që mund të zgjasin deri në tre javë. Ministri i Shëndetësisë, Hugo de Jonge, nuk është aspak optimist për situatën.

“Ne po bëjmë më të mirën, por virusi po përhapet”, është shprehur më tej ai. Autoritetet kanë njoftuar qytetarët se duhet të shmangin udhëtimet e panevojshme tek qytetet më të prekura nga virusi. Po ashtu restorantet dhe baret do të mbyllen në orën 22:00, një lëvizje e njëjtë me vendet e tjera evropiane si Mbretëria e Bashkuar, Spanja dhe Franca. Qytetarët do të këshillohen të punojnë nga shtëpia, nuk do të lejohen tubimet si dhe tifozët nuk do shkojnë në stadiume.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritje rastesh me korona*irus në Itali, 91 viktima në 24 orët e fundit

Në Itali, janë rritur sërish rastet me Covid-19 në 24 orët e fundit. Brenda një dite, janë regjistruar 19.143 të infektuar, ndërsa janë shënuar 91...

“Deti” në Hagë, Abazi: Rama para një tentative për tradhëti kombëtare

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për çështjen e detit. Bojken Abazi, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, thotë në lidhje...

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...