E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Pandemia/ Franca mbyll kufijtë me vendet jashtë BE-së

Franca do të mbyllë kufijtë e saj me vendet jashtë Bashkimit Evropian nga e diela, por ka ndaluar një mbyllje totale të vendit ndërsa është duke luftuar me shpërthimin e virusit.

Të gjitha, përveç udhëtimeve thelbësore, nga jashtë BE do të ndalohen dhe kërkesat e testimit për udhëtarët nga brenda BE do të shtrëngohen. Kryeministri Jean Castex tha se mbyllja e Francës në darkë, do të zbatohej më fort dhe qendrat e mëdha tregtare do të mbylleshin.

Kufizimet e reja kufitare do të ndikojnë në Mbretërinë e Bashkuar, tani jo më në BE, por ministri i saj i transportit sqaroi në Twitter se ndryshimi nuk do të ndikonte transportuesit që transportojnë mallra nga ose nga MB, shkruan BBC.

Castex tha që nga e Diela, përveç arsyeve të jashtëzakonshme, çdo hyrje në Francë dhe çdo dalje nga territori i saj nga një vend jashtë Bashkimit Evropian do të ndalohet.

Një numër vendesh përjashtohen, pasi ato nuk konsiderohen të rrezikuara, ato janë Australia, Koreja e Jugut, Japonia, Zelanda e Re, Ruanda, Singapori dhe Tajlanda.

Në këto masa përfshihet dhe vendi ynë i cili është jashtë BE-së.Për më tepër, ardhjet nga brenda BE dhe disa shtete të tjera Andorra, Islanda, Lihtenshtajni, Monako, Norvegjia, San Marino, Vatikani dhe Zvicra  do të duhet të paraqesin një test negativ të reaksionit zinxhir polimerazë (PCR).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...