E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Pandemia, Bill Gates: Katër deri në pesë muajt e ardhshëm, mjaft të zymtë

Miliarderi Bill Gates, ka folur në lidhje me përballimin e pandemisë në Amerikë. Gates ka paralajmëruar që pesë muajt e ardhshëm do të jenë mjaft të zymtë, në rast se shtrimet në spital dhe vdekjet nga Covid-19 nuk ndalojnë së rrituri.

Kjo është një situatë paradoksale sepse gjërat po përkeqësohen. Katër deri në pesë muajt e ardhshëm duken mjaft të zymtë”, tha ai.

Gates vuri në dukje se gjëja më me ndikim që njerëzit mund të bëjnë tani për të parandaluar rritjen e numrit të infektimeve është mbajtja e distancës dhe e maskave. Gjithashtu, duke folur për zhvillimin e vaksinës, ai tha se ka mundësi që të gjithë kandidatët të kenë sukses duke pasur parasysh normat e efikasitetit nga Moderna dhe Pfizer.

”Duket se pothuajse të gjitha vaksinat do të kenë sukses. Është shkencë e mrekullueshme, prodhim i shkëlqyeshëm industrial, bashkëpunim perfekt, edhe midis vendeve. Pra, e dini, kjo është një luftë, ne jemi të gjithë së bashku”, tha ai.

Që prej fillimit të pandemisë në SHBA, janë regjistruar mbi 14 milion të infektuar dhe kanë ndërruar jetë mbi 284 mijë pacientë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   OBSH paralajmëron: Do të ketë 100 mijë vdekje në javë nga Covid në botë

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...