E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Pandemia/ Anulohet ceremonia e ndarjes së çmimeve “Nobel”

Për shkak të pandemisë, është marrë vendimi final për tu anuluar ceremonia e ndarjes së çmimeve “Nobel”. Koronavirusi ka ndryshuar rrjedhën e jetës, e ndërsa të gjithë pa përjashtim duhet ti përshtatemi rregullave të reja.

Fondacioni “Nobel”, i cili administron ndarjen e çmimeve prestigjioze “Nobel”, thotë se për shkak të pandemisë COVID-19, ka anuluar ceremoninë tradicionale, që mbahet çdo vit në muajin dhjetor, në Sallën e qytetit të Stokholmit.

Drejtori i përgjithshëm i Fondacionit Nobel, Lars Heikensten, është shprehur se për shkak të masave kufizuese, nuk është e mundur të mblidhen deri në 1.300 persona. Sipas tij, të gjithë duhet të bëjnë sakrifica dhe tu përshtaten rrethanave të reja.

“Ky është një vit shumë i veçantë, kur të gjithë duhet të bëjnë sakrifica dhe t’u përshtaten rrethanave plotësisht të reja, por ne do t’u kushtojmë vëmendje të ndryshme fituesve të çmimeve, zbulimeve dhe veprave të tyre”, tha ai në një deklaratë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...