E shtunë, 24 Tetor, 2020
20 C
Tirana

Pamjet satelitore të provincës së shkatërruar në Siri

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

Luftimet dhe sulmet ajrore në provincën e fundit që mbahet nga rebelët e Sirisë, kanë shkaktuar dëmtime të mëdha, të dukshme këto që nga hapësira.

Në imazhet satelitore nga 20 Maji deri më 26 Maj, shihen qartë pamjet para sulmit dhe ato pas sulmit.

Ngritja e operacioneve ushtarake në provincën veriperëndimore të Idlib po krijon një “fatkeqësi humanitare”, pavarësisht nga përpjekjet e organizatave ndërkombëtare për të ofruar ndihmë, paralajmëroi të martën OKB.

Në javët e fundit, dhuna ka çuar në vdekjen e 160 civilëve, zhvendosjen e 270,000 banorëve dhe në sulme drejt institucioneve shëndetësore, shkollave dhe tregjeve, tha Ursula Mueller, Ndihmës Sekretare e Përgjithshme për Çështjet Humanitare në Këshillin e Sigurimit të OKB.

“Çështja sot është që çfarë do të bëni për të mbrojtur civilët në Idlib, shembulli më i fundit i një fatkeqësie humanitare tërësisht të njohur, të parashikueshme dhe të parandalueshme, që shpaloset para syve tanë”, u shpreh Mueller.

Një panoramë satelitore e qytetit sirian të Kafr Nabudah e ditës së shtunë tregon ndërtesa të dëmtuara dhe të shkatërruara.

Të martën, katër sulme ajrore që synonin qytetet dhe fshatrat në pjesën jugperëndimore të Idlibit vranë 13 vetë, duke përfshirë shtatë fëmijë. Sipas një grupi lokal shpëtimi vullnetar, të njohur si Helmetë e Bardhë, e cila njihet edhe si Mbrojtja Civile e Sirisë, së paku 51 vetë janë plagosur si pasojë e këtij sulmi.

Ndërsa Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) shprehet se 149 sulme ajrore goditën disa qytete dhe fshatra në fshat Idlib të martën, të cilat vranë dhe plagosën dhjetëra.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ruçi uron kryeparlamentarin e ri serb, Ivica Daçiç

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër Kryetarit të Asamblesë Kombëtare të Serbisë, Daçiç, në të cilën e uron me rastin...

(Dokument)/ Vasili: Inceneratori i Fierit, mashtrim për të vjedhur miliona euro

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili deklaroi se në cilësinë...

Virologu italian kundër mbylles së dytë: Mjaft, Covid-19 nuk është murtajë

Virologu i njohur në Itali Giorgio Palù, beson se tamponimi masiv për Covid-19 është i panevojshëm po ashtu edhe bllokimi, ndërsa e ka konsideruar...

Mediu: Brenda mandatit të parë qeverisës, Shqipëria anëtare e BE-së

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka zhvilluar një takim me të rinjtë që mbështesin këtë forcë politike në Tiranë. Gjatë fjalës së tij, Mediu...

Start i çmendur, Barça dhe Reali shënojnë 2 gola për 4 minuta

El Clasico ndërmjet Barcelonës dhe Real Madrid, ka filluar ashtu siç e parashikonin tizofët. Dy gola të shpejtë janë shënuar që në fillimin e lojës. Të...