E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Pamje tronditëse nga fundosja e jahtit, panik në det të hapur në Greqi

Pamjet në fjalë publikuar nga mediat greke, i përkojnë shpëtimit të 18 personave, përfshirë 3 të miturve, të cilët u gjetën në det kur jahti në të cilin udhëtonin ishte mbytur.

Mbytja e anijes ndodhi 16 milje detare në veriperëndim të Milos, ndërsa siç mund të shihet në video, erërat që frynin në vend ishin mjaft të forta.

Operacioni i shpëtimit të personave në bord, i destinuar për në Spetses, filloi menjëherë me anijen e pasagjerëve Sea Jet 2 dhe përfundoi pak pas orës 12 të mesditës, ndërsa të gjithë janë të sigurtë dhe në gjendje të mirë shëndetësore. Vetëm një burrë, 58-vjeç, ka një mavijosje në kokë.

Personi i plagosur u transportua në Qendrën Shëndetësore Milos, ku iu dha ndihma e parë dhe po i nënshtrohet ekzaminimeve të mëtejshme. 17 personat e tjerë të cilët ndodheshin në anije, shkuan në Qendrën Shëndetësore të Milos për një kontroll.

Në një deklaratë, Ministri i Transportit G. Plakiotakis përcolli urimet për “oficerët e Rojes Bregdetare, për operacionin e shpëtimit në kohë dhe efektiv, por edhe ndaj ekuipazhit të Sea Jet 2 kompanisë SEAJETS që nxituan për të ndihmuar”.

Një jaht 28 metra, që lundronte nën flamurin e Britanisë së Madhe, u fundos në mëngjes në Milos, duke sinjalizuar një alarm tek Rojet Bregdetare, i cili u njoftua pak pas orës 10:30.

Jahti mbante 18 persona, përfshirë 3 të mitur

Sipas Ministrisë së Anijeve, shumica e tyre janë shtetas grekë dhe të cilët ishin të gjithë në det kur barka u mbyt, ndërsa pika e saktë e aksidentit ndodhet 16 milje detare në veriperëndim të ishullit.

Që nga momenti i parë që Rojet Bregdetare u njoftuan, ekipet e shpëtimit shkuan në vendngjarje, tre anije patrullimi të Rojës Bregdetare, dy anije lundruese, një varkë private, një anije e Marinës dhe një helikopter i Forcave Ajrore.

Lexo edhe :   Pse emigrantët largohen nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar?

Në zonën e aksidentit janë edhe një varkë, dy anije peshkimi dhe një varkë druri e cila bën lundrime ditore duke filluar nga Milos, megjithatë sot nuk e kishte bërë itinerarin, për shkak të erërave të forta.

Lexo edhe :   Pse emigrantët largohen nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar?

Sipas deklaratave të bëra nga zëdhënësi i Ministrisë së Anijeve, Nikos Kokkalas, i cili foli për ERT, vetë udhëtarët dërguan një sinjal rreziku dhe deklaruan se të gjithë janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Burimi i lajmit: protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...