E diel, 22 Maj, 2022
20.5 C
Tirana

Pamje të rënda/Aktori vdes në skenë, e zë poshtë platforma e aktit

Ky është momenti kur një aktor që performonte në Teatrin e famshëm Bolshoi të Rusisë, u vra nga një pjesë e grupit ndërsa auditori shikonte, duke menduar se ishte pjesë e aktit. Videoja tregon një sfond të madh duke u ulur në skenë, gjatë një shfaqje të operës Sadko të shekullit të 19-të të shtunën në mbrëmje, ndërsa aktori 37-vjeçar Yevgeny Kulesh u bllokua nën të dhe u shtyp për vdekje. Mendohet se Kulesh – i cili kishte interpretuar në teatër që nga viti 2002 – eci në rrugën e gabuar gjatë ndryshimit të setit, dhe më pas nuk mund të dilte nga rruga e sfondit në kohë. Orkestra ndaloi papritur të luante, ndërsa aktorët filluan të bërtisnin për ndihmë, ndërsa spektatorët e mahnitur menduan se ishin dëshmitarë të një pjese të shfaqjes. Mjekët thanë se asgjë nuk mund të bëhet për të ndihmuar aktorin, i cili u shpall i vdekur në vendngjarje.

Komiteti Hetues i Moskës tha se po heton vdekjen, ndërsa ish-aktorët e teatrit Bolshoi kanë denoncuar për kushtet e punës, në vendin me famë botërore. Pamjet e shpërndara në internet tregojnë interpretues të panikosur, që i luten stafit për të hequr mbështetësen që kishte rënë mbi të, pasi muzika orkestrale u ndal papritur dhe aktorët filluan të bërtasin.

Aktorët mund të shihen duke tundur duart, për të paralajmëruar stafin për tragjedinë, ndërsa ulërijnë “Stop, Stop!” Thirrni një ambulancë, dikush u godit nga sfondi! Ka gjak!”.

“Ishte e tmerrshme”, shkroi një dëshmitare në Facebook, pasi u largua nga teatri.

“Arritëm në teatrin Bolshoi, dhe u ulëm në vendet tona. Pastaj papritmas, kur peisazhi u rrëzua gjatë skenës së parë, dikush bërtiti: ”Doktor! Ne kemi nevojë për një ambulancë shpejt”. “Orkestra heshti dhe perdet u mbyllën”.

Dëshmitarja shtoi se auditorit u tha nga teatri se shfaqja u ndërpre për shkak të vështirësive teknike, por ajo zbuloi se Kulesh ishte vrarë, pasi kishte folur me rojet e sigurisë gjatë daljes nga teatri.

Shikuesit e tjerë të teatrit, në mediat sociale thanë se ata së pari menduan se ishin dëshmitarë të një truku të vënë në skenë, por shpejt u bë e qartë se çfarë po ndodhte. Nuk është hera e parë që punëtorët e teatrit Bolshoi janë vrarë ose plagosur gjatë një shfaqje.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...